Nem lehet forralt bort iszogatni és kötött sapkát vásárolni Bukarest egyik központi terén. Néhány tucatnyi agresszív kormányellenes tüntető a média nagy részének nyílt támogatásával sikeresen provokálta a teret körbekeríteni próbáló rendőröket, akik végül kénytelenek voltak előállítani három dulakodást kezdeményező tiltakozót, akiknek a fő kifogásuk az, hogy a téren az elkövetkező egy hónapban nem lehet tüntetéseket szervezni. Az egyik demonstráló megütött egy hetvenegy éves nyugdíjast, aki nem osztotta a kormányellenes véleményt.
Később a néhány száz fősre duzzadt tömeg szétszedte a karácsonyi vásár betlehemes színpadi állványzatát és a kordonokat. „Egyesek lábbal tiporják Románia alkotmányát, törvényeit, miközben az állami intézmények nem avatkoznak közbe. Ez az anarchia kezdete” – fogalmazott közleményben a televíziós újságíróból főpolgármesterré avanzsált Firea, aki egyben azt is bejelentette: más helyszínt keresnek a vásárnak.

A karácsony előtti hangulat sem oldja a politikai feszültséget
Elemzők szerint azért különösen nagy a súlya Gabriela Firea visszalépésének, mert sokan őbenne látják a szociáldemokraták leendő elnökét és 2019-es államfőjelöltjét. Egy friss felmérés a szőke elöljárót helyezi az első helyre a Cotroceni-palotáért várhatóan harcba szálló jelöltek között, azaz neki lenne a legnagyobb esélye a minden bizonnyal újra elinduló Klaus Johannis jelenlegi elnökkel szemben. Miután Liviu Dragnea PSD-vezér ellen több ügyben eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség, a pártban már elkezdődött az utódkeresés.
A pozíciót minden valószínűség szerint Mihai Tudose miniszterelnök is megpályázná, így nem meglepő, hogy sok kérdésben ellentétes álláspontot képvisel a főpolgármester és a kormányfő. Firea álláspontja általában megegyezik Dragneáéval, a kabinet vezetője viszont rendre mérsékeltebb, az ellenzék által elfogadhatóbb hangot üt meg. Tudose az első perctől ellenezte a karácsonyi vásár megrendezését a tüntetők kedvelt terén.
A kormányzó szociáldemokraták az igazságügyi reform ügyében is lassú meghátrálásba kezdtek. A jobbközép ellenzék és a civil szervezetek hisztérikus reagálásai célba értek, az amerikai külügyminisztérium néhány nappal ezelőtt „aggodalmát” fejezte ki, s a tervezett törvénymódosítások visszavonására szólította fel a hatalom képviselőit. Márpedig Washington, a „legfontosabb stratégiai partner” szava szent Romániában, legalábbis a média túlnyomó részében.
A felmérések ugyanakkor azt jelzik, hogy a román ellenzék a tüntetések ellenére sem tud jó pontokat szerezni a lakosság egészének körében. Két novemberi közvélemény-kutatás eredményei is azt mutatják, hogy a PSD magabiztosan vezeti a pártpreferenciák listáját. Az egyik felmérés 43, a másik 51 százalékot jelez a szociáldemokratáknak, a legerősebb ellenzéki formáció, a Nemzeti Liberális Párt pedig nem tudja elérni a 30 százalékos eredményt sem. Abban viszont a románok többsége egyetért, hogy az országban rossz irányba haladnak a dolgok.