Harang kondulásával és egyperces néma tiszteletadással kezdődtek tegnap a megemlékezések azon a három amerikai helyszínen, ahol másfél évtizeddel ezelőtt a terroristák által elrabolt repülőgépek becsapódtak: New Yorkban, a Washington melletti Pentagonnál és a Pennsylvania állambeli Shanksville mellett. Az amerikai tévétudósítások emlékeztettek: ez volt az amerikai földön végrehajtott, legtöbb halálos áldozattal járó terrortámadás. Több mint háromezer ember veszítette életét 2001. szeptember 11-én.
New Yorkban a megemlékezésen összegyűltek között jelen volt Donald Trump republikánus és Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt is. Tegnapra mindketten felfüggesztették kampányukat. (Clinton később idő előtt elhagyta a megemlékezés helyszínét, a Fox televízió szerint orvosi problémák miatt: majdnem összeesett és a biztonsági embereknek kellett támogatniuk, hogy be tudjon szállni az autóba.)
Barack Obama a Pentagonnál emlékezett. – Nem szabad feláldozni az amerikai értékeket a terrorizmus elleni küzdelemben – figyelmeztetett előzőleg az elnök egy rádióbeszédben.

Donald Trump republikánus elnökjelölt is jelen volt az összegyűltek között. Neve megemlítése nélkül rá is utalt beszédében Barack Obama elnök
– Nem engedhetünk azoknak, akik meg akarnak osztani minket – jelentette ki, minden bizonnyal Trumpra utalva, aki lekezelően nyilatkozott a muszlim és más kisebbségekről, illetve kampányában szigorú bevándorláspolitikát hirdetett.
Az ártatlan áldozatokra és a mentésben részt vevő hősökre való emlékezésen túl meg kell erősítenünk eltökéltségünket a terrorizmus elleni közös küzdelemben – áll Orbán Viktor nyilatkozatában, amelyben a magyar kormányfő arra is figyelmeztet: a terror mára Európába költözött. – Ma már az európai emberek hétköznapjainak része a terrorveszély, a merényletek lehetősége; Európa nagy részében megszűnt a mindennapok biztonsága. Már Magyarország sem tartozik a veszélytelen térségek közé, a mi hazánk biztonsága is kockán forog – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve: „amerikai barátaink továbbra is számíthatnak ránk, erőnkhöz mérten mellettük állunk világunk, életformánk megvédéséért, polgáraink biztonságáért”.
Colleen Bell, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete azt mondta: szeptember 11-e mindig is olyan nap marad, amely egyszerre képviseli azt, ami a legjobb és a legrosszabb az emberiségben. – Sokan tapasztalták az értelmetlen erőszakot, ugyanakkor a hősiességet, odaadást is – fogalmazott. Pintér Sándor belügyminiszter hangsúlyozta: szeptember 11-e nagy terhet ró az országokra, és meg kell akadályozni, hogy megismétlődjön.
Az amerikai képviselőház még pénteken megszavazta a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a terrortámadások áldozatainak hozzátartozói perelhessék a bűnrészességgel gyanúsított országokat, így Szaúd-Arábiát is. A tizenöt évvel ezelőtti terrortámadások 19 elkövetője közül 15 szaúdi állampolgár volt. A jogszabály – amelyet a szenátus már májusban jóváhagyott – most a Fehér Házba, Obama elnök íróasztalára kerül, ám a további jövője bizonytalan. Az elnök korábban jelezte: él vétójogával. Más kérdés, hogy mindkét házban kétharmados többséggel a kongresszus később leszavazhatja ezt a vétót. A jogszabály jelentősen megterhelné az amerikai–szaúdi kapcsolatokat is, emlékeztet a távirati iroda. Rijád figyelmeztetett: a törvény életbelépése esetén mintegy 750 milliárd dollár értékben vonná ki kötvényeit és más beruházásait az Egyesült Államokból.