A szász származású államfő csak megválasztása után két és fél évvel látogatott el államfőként Székelyföldre, pedig az erdélyi magyarok elsöprő többsége rá szavazott Victor Ponta ellenében. Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere a Hargitában és Kovásznában elért nyolcvanszázalékos választási arányt is ráírta arra a székelyzászlóra, amelyet az elnöknek ajándékozott. Johannis szemmel láthatóan kerülte, hogy a kék-sárga lobogóval együtt fényképezzék, nem fogta meg azt, de megköszönte, és kezet fogott a magyar városvezetővel.
Az államfő beszédében azt mondta, a helyi és regionális önrendelkezés segíti, az etnikai autonómia gátolja a fejlődést. A fórum a román himnusszal kezdődött, majd a jelen lévő önkormányzati képviselők elénekelték a székely himnuszt. Johannis szerint a térségben hatalmas fejlesztési lehetőségek rejlenek, főleg az idegenforgalomban. A román elnök tegnap felkereste a csíksomlyói ferences kegytemplomot, a Szent Miklós ortodox templomot, a csíkszeredai Szent István Otthont és a csíkszentkirályi ásványvíz-palackozó üzemet. Sepsiszentgyörgyön kis- és középvállalkozások képviselőivel találkozott.
Illyés Gergely, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet politológusa a Magyar Időknek elmondta, Johannis megválasztása óta nem szólt közvetlenül a Romániában élő magyarokhoz, még a nemzeti ünnepeken sem, amikor pedig nyilatkozatot tett a témában, akkor az etnikai alapú autonómia ellen érvelt. Ezt most is megtette, amire nagyon helyesen érkezett a reakció a székelyföldi önkormányzati vezetők részéről, hogy a magyarság nem etnikai alapú autonómiát kér, hiszen a területi autonómia Székelyföld minden lakójára vonatkozna, etnikumtól függetlenül – tette hozzá az erdélyi szakértő. „Ez az üzenet az elnök látogatása miatt végre eljutott a központi román sajtóba, így a román közvéleményhez is, ami mindenképpen pozitívum, hiszen a román véleményformálók és a pártok gyakran az etnikai alapú autonómia rémképével ijesztgetik a választóikat” – hangsúlyozta Illyés Gergely.