A miniszterek elfogadták az Európai Bizottság előterjesztését, amelynek alapján a két dél-európai ország pénzbüntetéssel és az uniós támogatások felfüggesztésével is sújtható amiatt, hogy nem teljesítették a hiánycsökkentési célokat sem a 2014-es, sem a 2015-ös évben, megsértve a stabilitási és növekedési paktumot.
A pénzügyminiszteri tanács jóváhagyását követően Madridnak és Lisszabonnak tíz napja van arra, hogy előterjessze védekezését, az Európai Bizottság pedig 20 napon belül dönthet a szankciók elrendeléséről, ha a két ország nem tudja bebizonyítani, hogy „rendkívüli gazdasági körülmények” miatt kényszerült a szabályok megszegésére, jelentette az MTI.
A büntetések összege elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékát, de az is elképzelhető, hogy nem vetnek ki pénzbüntetést a két országra. Egy ilyen döntés azt jelezné, hogy Brüsszel nem akarja megbüntetni a két délnyugat-európai országot a Brexittel súlyosbított gazdasági instabilitás időszakában. A spanyol államháztartás hiánya tavaly elérte a GDP 5,1 százalékát, jócskán meghaladva a 4,2 százalékos célt. Portugáliának tavaly 2,5 százalékra kellett volna leszorítania a hiányt, de 4,4 százalék lett. Az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő testület elnöke,
Jeroen Dijsselbloem (képünkön) közölte, hogy az Európai Bizottság valószínűleg elnézőbb álláspontra helyezkedik, ha Spanyolország és Portugália további hiánycsökkentő intézkedéseket foganatosít.
A spanyol gazdasági miniszter szerint Spanyolország végül nem kap majd büntetést az uniótól.
– Meggyőződésem, hogy a büntetés zéró lesz – fogalmazott Luis de Guindos, aki szerint paradox helyzet lenne megbírságolni azt az országot, amelynek gazdasága jelenleg a legnagyobb ütemben növekszik és a legtöbb munkahelyet teremti az euróövezetben. Véleménye szerint azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy Spanyolország milyen gazdasági fordulatot ért el az elmúlt években, hiszen négy évvel ezelőtt még az unió egyik legnagyobb kockázati tényezőjének számított.