A világ második legnagyobb gazdaságának további nyitását ígérte Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnök a hétvégén Peruban, ahol az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) tagállamainak vezetői új szabadkereskedelmi megoldásokat keresnek az Egyesült Államok várhatóan protekcionistábbá váló álláspontjával szemben.
Az APEC éves csúcstalálkozóját nem sokkal azután tartották, hogy Donald Trump republikánus jelölt megnyerte az amerikai elnökválasztást, megkérdőjelezve ezzel az Egyesült Államok által kezdeményezett eddigi legnagyobb kereskedelmi paktum, a csendes-óceáni térséggel tervezett szabadkereskedelmi megállapodás (TPP) nyélbe ütését. Barack Obama hivatalban lévő demokrata párti amerikai elnök a TPP-t javasolta a kínai előrenyomulás ellensúlyozására, de most a kormányzata leállt a kongresszus győzködésével. Trump kampányában hevesen ellenezte a TPP-t.
Kína, amely nem részese a TPP-nek, a regionális kereskedelem fejlesztésének alternatívájaként a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerséget (RCEP) népszerűsíti, amelyben Észak- és Dél-Amerika egyelőre nem vesz részt.
Trump győzelmével az RCEP látszik az egyetlen járható útnak az APEC által szorgalmazott szélesebb együttműködés, az Ázsiai és Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Térség (FTAAP) irányába – jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség. A kínai nyitás ellenére egyes APEC-tagállamok továbbra is eltökéltek a TPP megvalósításában. Peru és Japán közös közleményben szorgalmazott keményebb munkát a 12 ország közötti megállapodás megvalósítása érdekében. Mexikó, Japán, Ausztrália, Malajzia, Új-Zéland és Szingapúr az Egyesült Államokkal vagy anélkül, de folytatni akarja TPP-t – mondta Ildefonso Guajardo mexikói gazdasági miniszter.

Barack Obama a Fehér Ház lakójaként utoljára találkozott a térség vezetőivel
A vasárnap véget ért csúcstalálkozó vezetői igyekeztek nem bírálni nyíltan Donald Trumpot, de egyhangúlag figyelmeztettek a globalizációtól és a szabadkereskedelemtől történő elfordulás veszélyeire. Az APEC 21 tagországa a világkereskedelem 60, a világ népességének pedig 40 százalékát képviseli.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton részt vett az APEC Üzleti Tanácsadók Tanácsának ülésén, és kétoldalú megbeszélést folytatott Pedro Pablo Kuczynski perui elnökkel, valamint Hszi Csin-pinggel. Az orosz államfő a kínai elnöknek méltatta a két ország közti kereskedelmi, ipari és csúcstechnológiai együttműködés gyors fejlődését. Putyin bejelentette, hogy Hszi meghívására jövő májusban Kínába látogat, ahol az új Selyemút eurázsiai gazdasági együttműködési projekt különböző eseményein vesz majd részt.
A kínai államfő találkozott Obamával is a limai csúcson, és mindketten bizakodóan beszéltek arról, hogy fennmarad a két ország közötti kétoldalú kapcsolatok egészséges és folyamatos bővülése. Hszi dicsérte Obamát azért, amit e kapcsolat érdekében tett nyolcéves elnöksége alatt.
Obama ugyanakkor egy másik beszélgetésen arra hívta fel a figyelmet, hogy ne a legrosszabb forgatókönyvre gondoljanak Donald Trump várható kormányzásával kapcsolatban.
Duterte Putyinnak is kitálalt
Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélést egy kétoldalú találkozón Limában. Duterte az orosz elnöknek is szidta a Nyugat „erőszakosságát” és „képmutatását”, valamint az Egyesült Államok „megbízhatatlanságát”. – Engem mindig úgy azonosítottak, mint aki a nyugati világhoz tartozik. Jó is volt oda tartozni. De az utóbbi időben azt láttam, hogy a nyugatiak erőszakoskodnak a kis országokkal. És ezen kívül is nagyon sok mindenben képmutatók – jelentette ki. Putyin dicsérte őt, amiért a megválasztása óta eltelt rövid időben máris rengeteget tett az Oroszország és a Fülöp-szigetek közötti bizalom erősödéséért.