A németek 67 százaléka nem hisz abban, hogy a berlini koalíció három pártja képes az együttműködésre – ez derül ki a Bild am Sonntag által közölt hétvégi felmérésből, amelyet az alkotmányvédelmi hivatal, a BfV eddigi vezetője, Hans-Georg Maassen személye körül kialakult vita apropójából készített a vasárnapi lap. A közvélemény-kutatás alapján a németek legnagyobb csoportja, 43 százaléka szerint Horst Seehofer belügyminiszter, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke hitelességét gyengítette leginkább a konfliktus, 22 százalékuk szerint leginkább a Kereszténydemokrata Uniót (CDU) vezető Angela Merkel kancellárét, 16 százalék szerint pedig Andrea Nahlesét, aki a Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke.
A felmérésből azonban az is kiderül, hogy a németek többsége továbbra is cselekvőképesnek tartja a kormányt, és nem akar előre hozott választásokat. A pártok népszerűségi listái alátámasztják a felmérés eredményét. A CDU/CSU támogatottsága az egy évvel ezelőtti parlamenti választásokhoz képest 33-ról 28 százalékra csökkent, az SPD-é 20,5-ről 17-re. A legerősebb ellenzéki párt, a bevándorlásellenes jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) szinte minden felmérésben fej fej mellett áll a szociáldemokratákkal. Az AfD térnyerése minden bizonnyal a három hét múlva sorra kerülő bajorországi tartományi választásokon is megmutatkozik majd, ahol az évtizedek óta egyeduralkodó CSU a belpolitikai válságok következtében hanyatlik.
A szóban forgó Hans-Georg Maassen amiatt került támadások kereszttűzébe, mert az augusztus végi, bevándorlók által elkövetett emberölést követő chemnitzi tüntetések idején kétségeinek adott hangot azzal kapcsolatban, hogy helyi német lakosok hajtóvadászatot indítottak külföldi kinézetű emberek ellen.
A BfV vezetőjét emellett azzal vádolták meg, hogy kapcsolatok fűzik az AfD-hez. Horst Seehofer védelmébe vette Maassent, s a Bild am Sonntagnak nyilatkozva most vasárnap is azt mondta, hogy „nagyon kompetens” szakember, akivel tisztelettel kell bánni. Angela Merkel, de főleg az SPD viszont a menesztését követelte, kompromisszumos megoldásként a Seehoferhez tartozó belügyminisztériumba helyezték át biztonságpolitikai államtitkárként.
A szociáldemokraták azonban továbbra sem elégedettek Maassen „felmentésével”, Andrea Nahles pártelnök egy pénteken kiszivárogtatott levélben azt írta: „Sok ember igazságérzetével nem fér össze, hogy Maassen urat leváltják, de rögtön elő is léptetik.” Az ügyben emiatt tegnap újra összeültek a koalíciós pártok vezetői, hogy tisztázzák a nézeteltéréseket.
Ez már a sokadik koalíciós válság azóta, hogy hosszas huzavona után márciusban újra közös kormányzást vállalt az SPD az uniópártokkal. Az elsősorban bevándorlási kérdések miatt kialakult nézeteltérések azt mutatják, hogy az AfD-től szavazókat visszacsábítani próbáló, keményvonalas bevándorlásellenes retorikát alkalmazó CSU, illetve a baloldali SPD között túl nagy a távolság. „Hans-Georg Maassen előléptetése számos SPD-hívőnek csak bizonyítékul szolgált, hogy a pártot olyan irányba kényszerítik, nyomják és lökik az uniópártok, amelyet határozottan elvetnek” – írta kommentárjában a Die Welt című lap, amely megállapítja: hiába lesz esetleg újabb koalíciós megegyezés Maassennel kapcsolatban, a válság ennél sokkal mélyebb, Maassen személye csupán felszínre hozta a problémákat.
„Az alkotmányvédelmi hivatal vezetőjének Chemnitzcel kapcsolatos szavai romboló hatásúak voltak. (…) Az SPD-ben sokan vannak, akik nem akarnak már kormányon lenni. A Maassen-ügy mögött az a vágyakozás húzódik meg, hogy az ellenzéki padsorokban ülve visszanyerjék energiájukat” – véli a Frankfurter Allgemeine Zeitung.