Május elsejétől kezdve drágábban kaphatók az alkoholos italok Skóciában, a parlament ugyanis minimálárat szabott ki a szeszes italokra.
Legalább 0,70 font (250 forint) lett egy egységnyi tiszta alkohol ára, ami egy feles pohár kevesebb mint felét kitöltő tömény italnak, vagy 0,76 deciliter bornak felel meg. Az intézkedés a legolcsóbb kategóriákban háromszoros áremelkedést is hozott. Bár a minimálár bevezetésére először 2012-ben tett javaslatot a skót parlament, a hosszú jogi vitát követően a képviselőknek csak most sikerült végigvinniük.
– Skócia végre elég bátor és merész volt, hogy meghozza ezt a döntést – fogalmazott Nicola Sturgeon skót kormányfő. – Minden jel arra mutat, hogy a minimálár bevezetése csökkenteni fogja az alkoholhoz kötődő halálesetek és a kórházba kerülések számát, illetve a fogyasztás negatív társadalmi következményeit – tette hozzá.
Skóciában évek óta komoly problémát jelent a túlzott szeszesital-fogyasztás, hetente átlagosan 687 ember kerül kórházba, és huszonketten vesztik életüket alkoholos befolyásoltsághoz kötődően. A skótok ötször több alkoholt vásárolnak átlagosan, mint Nagy-Britannia más részeiben, az egészségügyi kutatások szerint a férfiak 35, a nők 17 százaléka nagy mennyiségű, azaz heti több mint 14 egységnyi alkoholt fogyaszt.
A probléma az állami büdzsét is megterheli, a fogyasztásból adódó költségek évi 3,6 milliárd fontra (1,3 ezer milliárd forint) rúgnak, beleszámítva az egészségügyi, társadalmi és bűnügyi károkat.
Az új intézkedés a kiskereskedelmi egységeket érinti, ugyanis a skótok az alkoholos italok háromnegyedét itt szerzik be. Jelentősen drágul az erős, nagy kiszerelésű almabor, az olcsó vodka, gin és whisky. A törvény ugyanakkor nem vonatkozik a vendéglátóipari egységekre, ahol továbbra is a korábbi, egyébként magas áron lehet alkoholt vásárolni.
Skócia nem az első ország, amely korlátozta a szeszes italok árusítását. Ausztráliában, Új-Zélandon, Kanadában már csak italboltokban lehet alkoholt kapni. A skandináv országokban is hasonló a szabályozás, ott a 3,5 százalék feletti alkoholtartalmú italokat csak külön állami boltokban lehet beszerezni, rendkívül drágán.
A finnek tavaly decemberben lazítottak a szigorú, az 1960-as években bevezetett szabályozáson, így az élelmiszerüzletekben már 5,5 százalékos alkoholtartalmú italokat is lehet vásárolni. Bár a társadalmat megosztja a kérdés, a bárok és éttermek újabban hajnali 4 után is nyitva tarthatnak. De Európa többi részén is sorra szabályozzák az alkoholfogyasztást: mára több nyugat-európai nagyvárosban betiltották az utcai alkoholfogyasztást. Új-Zéland most felfigyelt a skót intézkedésre, és jelezte, szintén a minimálár bevezetését tervezi.
A világ legnagyobb alkoholfogyasztói között szerepelnek a litvánok, az osztrákok, a fehéroroszok, az észtek és a csehek, akik – a 15 éves kor feletti lakosság körében – egy főre átlagolva évente 11-14 liter tiszta alkoholt fogyasztanak a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet adatai szerint. Magyarországot az elmúlt évek statisztikái a 6. és 8. hely közé sorolták, szintén tíz liter feletti egy főre eső éves fogyasztással.