Utcai támadást elszenvedett fiatalember, havi 200 euróból (62 ezer forint) nyomorgó 85 éves hamburgi asszony és egy lipcsei nyugdíjas, aki alig mer kimenni az utcára a mindennapos erőszak miatt – átlagpolgárok problémáival szembesítették a német RTL Egy asztalnál Martin Schulzcal című műsorában a szociáldemokraták önbizalomtól duzzadó kancellárjelöltjét, aki pártja jelentős hátránya dacára bízik abban: a szeptemberi Bundestag-választásokat követően ő lesz a német kormányfő.
– No-go területeknek nem szabad lenniük Németországban. Ezt az államnak el kell érnie – felelte Schulz a lipcsei nyugdíjasnak, aki elmondása szerint kábítószer-kereskedelem, rockerbandák és utcai verekedések között kénytelen élni mindennapjait.

A német szociáldemokrata kancellárjelölt bízik benne, hogy ő lesz a kormányfő
A „városházi gyűlés” típusú adásban – amely az első volt a vezető német politikusokkal készülő kampányműsorok sorában – részt vett egy 18 éves afgán menekült is, aki húsz hónapja él Németországban, egy bajor városban. Neki Schulz azt ígérte, fellép Horst Seeehofer bajor kormányfőnél – a Keresztényszociális Unió (CSU) elnökénél – a fenyegető kitoloncolással szemben. A menekültek és migránsok kiutasításával kapcsolatban a kancellárjelölt általánosságban azt mondta: ha valaki védelmet kér, de nem tiszteli a törvényeket, akkor ki kell utasítani. Schulz ostobaságnak nevezte a Seehofer által szorgalmazott 200 ezres évi felső határt a migránsok befogadására. Választási győzelme esetére pedig azt ígérte, mindent megtesz azért, hogy európai szinten nagyobb szolidaritás alakuljon ki a menekültek segítésében, eddig ugyanis szerinte sok tagország kibújt a teherviselés alól és Németország mögé rejtőzött. A szolidaritás alapelv, nem „mazsolázgathat” belőle mindenki a kedve szerint, jelentette ki, megerősítve ezzel korábban is hangoztatott álláspontját. Hozzátette, kancellárrá választása esetén Németország csak akkor hagyná jóvá az EU költségvetését, ha megegyezés születne egy egységes bevándorlási és menekültpolitikáról.
A legutóbbi felmérések szerint a konzervatív uniópártok (CDU/CSU) 38, a szociáldemokraták pedig 24 százalékon állnak. Nagy küzdelem várható a harmadik helyért: a radikális Baloldal (Die Linke), a liberálisok, a Zöldek és a bevándorlásellenes AfD támogatottságát egyaránt 7-10 százalék közé teszik a felmérések a szeptember 24-i megméretés előtt. Angela Merkel kancellár tegnap azt mondta: még nem gondolkozott el azon, kivel kormányozna tovább az ősztől; koalíciós partnerként csak a Baloldalt és az AfD-t zárta ki. Ez megfelel a CDU eddig is hangoztatott álláspontjának.