Megerősítette az előző napi brüsszeli terrortámadások elkövetőinek személyazonosságát szerdai sajtótájékoztatóján a belga szövetségi főügyész, aki szerint valóban az el-Bakraoui néven ismert fivérekről van szó.
Frédéric Van Leeuw tájékoztatása szerint Ibrahim el-Bakraoui, aki a repülőtéren robbantott, végrendeletet hagyott egy később megtalált laptopon. Fivére, Khalid a brüsszeli Maelbeek metróállomáson robbantotta fel magát egy szerelvényben.

Belga katonák a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren
A testvérpár különböző bűncselekmények miatt már korábban is ismert volt a rendőrség előtt. Egyikük bérelte hamis papírokkal a belga főváros Forest negyedében azt a lakást, amely feltehetőleg a novemberi párizsi terrortámadások főszervezője, a múlt pénteken elfogott Salah Abdeslam rejtekhelyéül szolgált az utóbbi hónapokban.
Rendőrségi megerősítés: Najim Laachraoui volt a második repülőtéri robbantó
A belga Najim Laachraoui volt a második, eddig azonosítatlan repülőtéri öngyilkos merénylő, aki kedden felrobbantotta magát a brüsszeli nemzetközi repülőtéren – közölte egy belga rendőrségi forrás az AFP francia hírügynökséggel szerdán. A De Standaard című napilap korábban névtelenségüket kérő forrásokra hivatkozva közölte ugyanezt. A férfit a tavaly novemberi terrortámadások miatt is keresték a hatóságok, DNS-ét ugyanis megtalálták a párizsi merényletekben használt robbanószereken és a terrorakciót követő házkutatások során is. A belga szövetségi főügyész délután azt közölte, hogy a két repülőtéri robbantó közül az egyik Ibrahim el-Bakraoui, akinek a testvére, Khalid a városközpontban robbantotta fel magát kedden egy metróállomáson.
A hatóságoknak még nem sikerült azonosítani harmadik merénylőt
Van Leeuw kiemelte: a hatóságoknak még nem sikerült azonosítani az Ibrahim el-Bakraouival együtt érkezett, a repülőtér kamerái által rögzített másik két embert, akik közül az egyik felrobbantotta magát, a másik pedig feltehetőleg elbizonytalanodott és elmenekült.
Soros György Molenbeeket csinálna egész Európából
Belgium jól mutatja, hogy mi történhetne Európával, ha megvalósulna az amerikai spekuláns álma. Többek között az ország megosztottsága és irányíthatatlansága eredményezte, hogy a brüsszeli kerület volt szocialista polgármestere sok pénzt befektetve, 18 év kemény munkájával létrehozta Európa szívében a dzsihádisták melegágyát.
Sajtóértesülések szerint a korábbi hírekkel ellentétben a belga rendőrök szerdán mégsem a harmadik, még szökésben lévő merénylőt fogták el, aki a gyanú szerint előző nap részt vett a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtér elleni terrortámadásban. A helyi média korábban azt közölte, hogy a keresett férfi Najim Laachraoui, ezt azonban egyelőre nem erősítették meg hivatalosan.
A La Libre Belgique című helyi napilap úgy tudja, hogy egy másik gyanúsítottat vettek őrizetbe délelőtt a hatóságok a belga főváros Anderlecht negyedében.
A szövetségi ügyészség vezetője elmondta, hogy a főváros Schaerbeek nevű negyedében a merényleteket követően végrehajtott házkutatás során mintegy 15 kilogramm TATP-t, vagyis triaceton-triperoxidot, 150 liter acetont, valamint 30 liter hidrogén-peroxidot találtak. A lakásban emellett megtalálták az Iszlám Állam dzsihadista szervezet zászlóját, illetve egy szögekkel és csavarokkal teli robbanószerkezetet.
A biztonsági körökben „Sátán anyjaként” is nevezett TATP alapvető háztartási anyagokból előállítható, ezt használták a tavalyi párizsi terrortámadások elkövetői is. A brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson elkövetett robbantásoknak Maggie De Block belga egészségügyi miniszter szerda reggeli tájékoztatása szerint 31 halottja és 260 sebesültje van, utóbbiak között – külügyi közlés szerint – két magyar van.
Hevesen bírálta a belga hatóságok terrorveszéllyel szembeni erőtlen válaszát egy izraeli miniszter
Hevesen bírálta szerdán Jiszráel Katz hírszerzési és közlekedési miniszter a belga hatóságoknak a terrorveszéllyel szembeni, általa erőtlennek tartott válaszlépéseit, mindössze egy nappal a brüsszeli robbantásokat követően, amelyekben a legfrissebb összesítések szerint 31 ember meghalt és több mint 250 megsebesült.
„Ha Belgiumban továbbra is a csokoládéjukat eszik, szépen éldegélnek, nagyszerű liberálisként és demokrataként mutatják magukat a világnak és továbbra is figyelmen kívül hagyják, hogy az ott élő muzulmánok egy része terrorcselekményeket készít elő, nem nyerhetik meg a terrorellenes harcot” – hangoztatta a sarkos véleményéről ismert tárcavezető az izraeli állami rádióban.
Katz ezzel egyidejűleg azt vetette az amerikai elnök és az európai vezetők szemére, „félnek kimondani, hogy az iszlamista terrorral szemben folyik a harc. Ha az ember nem nevezi nevén az ellenségét, nem tud ellene világháborút vívni” – vélte.
A miniszter Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök legnagyobb ellenfelének számít a jobbközép Likud párton belül. Nemrég azt követelte, hogy a palesztin merénylők minden családtagját toloncolják ki a Gázai övezetből.
Előző nap a Netanjahu bizalmasának számító, jelenleg tudományügyi miniszterként dolgozó Ofir Akunisz azt rótta fel az európaiaknak, hogy annyira a zsidó állam bírálatára összepontosítanak, hogy emiatt „több ezer iszlamista terrorista sejt” jelentette fenyegetés felett szemet hunytak.
Berlin szerint a merényleteknek nincsenek Németországba vezető szálai
Továbbra sincsenek arra utaló jelek, hogy a keddi brüsszeli merényleteknek bármilyen német vonatkozásai lennének – mondta a német belügyminisztérium szóvivője szerdán Berlinben. Johannes Dimroth a kormányszóvivői tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a német biztonsági szervek szorosan együttműködnek belga és más uniós partnerekkel, és egyelőre nem fedeztek fel semmilyen Németországba vezető szálat. Ez azonban csak a nyomozás „köztes mérlege”, és a Belgiumból érkező hírfolyam „dinamikus alakulása” is azt jelzi, hogy változhat a helyzet.
A szóvivő elmondta, hogy a német hatóságok megtették a szükséges óvintézkedéseket, így megerősítették a repülőterek, pályaudvarok és a „kritikus infrastruktúra” egyéb elemeinek védelmét, és megerősítették a Benelux-államokkal közös határszakaszok ellenőrzését.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a hatóságok mintegy 800 úgynevezett külföldi harcosról vagy „terrorturistáról” tudnak, akik Németországból távoztak a Közel-Keletre, hogy csatlakozzanak valamely terrorszervezethez. Nagyjából egyharmaduk már visszatért Németországba. Őket fokozott ellenőrzés alatt tartják, mint ahogy azt a további mintegy 450 embert is, akiket a közbiztonságra veszélyes iszlamistaként tartanak számon.
Thomas de Maiziere belügyminiszter a keddi támadások óta adott nyilatkozataiban rendre kiemelte, hogy a terrorfenyegetettség továbbra is nagy Németországban, és nem lehet kizárni, hogy merényletek történnek. Kifejtette azt a korábban számos alkalommal hangoztatott nézetét, hogy az EU-ban javítani kell a tagállami biztonsági szolgálatok közötti adatcserén, továbbá össze kell kapcsolni a különböző hatóságok adatbázisait nemzeti és államközi szinten, és ki kell alakítani egy közös schengeni nyilvántartási rendszert, amelynek révén nyomon lehet követni, hogy ki utazik be a belső határellenőrzés nélküli övezetbe és ki távozik onnan.
A személyes adatok védelme „szép dolog, de válságos időkben a biztonságnak van elsőbbsége” – mondta a német belügyminiszter.
A külügyminisztériumban felállított válságstáb szerdán közölte, hogy a brüsszeli merényletek sérültjei között német állampolgárok is vannak, köztük legalább egy súlyos sérült, és nem lehet kizárni, hogy a halálos áldozatok között is vannak németek.
A brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson elkövetett robbantásoknak Maggie De Block belga egészségügyi miniszter szerda reggeli tájékoztatása szerint 31 halottja és 260 sebesültje van, utóbbiak között – külügyi közlés szerint – két magyar.