Az Európai Bizottság egyelőre nem kéri az Európai Bíróságtól, hogy alkosson véleményt a lengyel legfelsőbb bírósággal kapcsolatos törvényről, amelyet Brüsszel aggályosnak és jogsértőnek tart. Bár az előzetes értesülések arról szóltak, hogy Frans Timmermans, a bizottság első alelnöke arra fogja kérni biztostársait, támogassák javaslatát, a brüsszeli testület a tegnapi ülésén elhalasztotta a döntést.
Sajtóinformációk szerint erre több magyarázat is lehet. Az egyik szerint Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök tegnap találkozót kezdeményezett Malgorzata Gersdorffal, a legfelső bíróság menesztett elnöknőjével, ami azt jelentheti, hogy a kormány hajlandó a kompromisszumra Brüsszellel.
Malgorzata Gersdorf a vita egyik kulcsszereplője. A szóban forgó, júliusban hatályba lépett törvény értelmében 70-ről 65 évre csökkentették a legfelső bíróság tagjainak nyugdíjkorhatárát, amely alapján 27 bírónak vissza kellett, illetve kellett volna vonulnia. A 65 éves Gersdorf, a bíróság elnöknője erre nem volt hajlandó, azóta is bejár dolgozni, mondván: az alkotmány garantálja hat évre szóló mandátumát, ami 2020-ban jár le.

Frans Timmermans a varsói külügyminiszternek is utat mutatna
Fotó: MTI/EPA!Jacek Turczyk
A nemzeti-konzervatív kormány célul tűzte ki, hogy az igazságszolgáltatást megszabadítja a kommunista maradványoktól, az egykori diktatúrát kiszolgáló törvényhozóktól. Az Európai Bizottság azonban ezt nem így látja, az ügyben kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen, tavaly decemberben pedig a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt megindította a 7. cikk szerinti eljárást Varsóval szemben, amelyet Magyarország esetében az Európai Parlament kezdeményezett.
A lengyel demokrácia helyzete az EU-tagállamok Európa-ügyi minisztereinek hétfői tanácskozásán is szóba került, ami után Franciaország és Németország közös nyilatkozatban fejtette ki aggályait, és sürgette a vita mielőbbi rendezését. Az Európai Parlament belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottságának (LIBE) küldöttsége is a jogállamiság helyzetéről tájékozódik tegnap óta Varsóban, tagjai között pedig ott van az a Judith Sargentini is, akinek jelentése alapján Magyarországot elítélő határozatot hoztak az Európai Parlamentben.