Románia lakosságának kilencvenöt százaléka hisz Istenben, negyvennégy százalékuk naponta imádkozik, harminchárom százaléknyian pedig vallásukat rendszeresen gyakorló emberekként határozzák meg önmagukat – derült ki egy friss felmérésből, amely szerint a lakosság több mint háromnegyede egyetért azzal a kijelentéssel, hogy az erkölcsös élethez nélkülözhetetlen az istenhit.
A Maszol erdélyi hírportál által idézett közvélemény-kutatás alapján a romániaiak közel fele vélekedik úgy, az államnak támogatnia kellene a vallásos értékek terjesztését. Hatvanhét százalék ért egyet azzal az állítással, miszerint „a társadalomnak el kell bátortalanítania a homoszexualitást”. Ugyanakkor csak huszonhét százalékuk szerint van szükség annak a népszavazásnak a megszervezésére, amely nyomán az alkotmányban fogalmaznák meg: a család Romániában a férfi és a nő házasságán alapulhat.
Az erdélyi hírportál arra emlékeztet, hogy a felmérés, és az annak alapján született tanulmány időzítése nem véletlen, hiszen Romániában célegyenesbe érkezett annak a polgári kezdeményezésnek a parlamenti elfogadása, amellyel a – több mint hárommillió támogató aláírást összegyűjtő – Koalíció a családért nevű ökumenikus ernyőszervezet akar alkotmányos akadályt görgetni a melegházasság esetleges későbbi törvényesítése elé. A referendumot június 10-én szervezhetik meg, miután az alkotmánybíróság elutasította a népszavazások kiírásáról és lebonyolításáról szóló törvény módosítása ellen benyújtott ellenzéki óvást.
A román ellenzék azért nyújtott be alkotmányossági kifogást a referendumtörvény módosítása ellen, mert az új változat kiiktatja az államfőt a népszavazások kiírásának eljárásából. Csakhogy Klaus Johannis államfő is az alkotmánybírósághoz fordulhat a módosítás ügyében, s ez tovább késleltetheti a népszavazást, amely egyébként a Szociáldemokrata Pártnak kedvezne, mivel a kormánypárt az első pillanattól felkarolta azt a civil kezdeményezést, amelyet egyébként az ortodox egyház, de a történelmi erdélyi magyar egyházak is támogatnak.

Egyre nagyobb az istenhívők aránya az országban
Fotós: Reuters
A referendum mellett érvelő Román Patriarchátus hivatalos televíziójában egyébként rendszerint nagy teret kapnak a nyugat-európai, illetve a brüsszeli politikai, véleményformáló elit által piedesztálra emelt liberalizmust bíráló hangok. Egy minapi műsorban – amelyet a patriarchátus szóvivője vezetett – Sorin Lavric ismert román író és filozófus méltatta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt március 15-i „nagyon tiszteletreméltó” beszédéért, amelyben az európai politikum beleegyezésével zajló, előre megfontolt iszlamizációról szólt. „Lengyelország és Magyarország a brüsszeli föderalista áramlattal való szembenállás bástyái” – fogalmazott Lavric, hozzátéve, európai „új értékeinek” propagálói arról próbálják meggyőzni az embereket, hogy a saját, hagyományos értékeik védelme illúzió és az ellenállás teljesen felesleges. „Szerintük a mi alacsony fejlettségi szintünkkel magyarázható értékítéletünk.
Azaz olyan kőkorszakiak és retrográdok vagyunk, hogy nem ismerjük fel a jó fuvallatát, amelyet Brüsszelből szeretnének nekünk elhozni, s ezért fordulunk szembe szűk látókörű hozzáállással egy amúgy feltartózhatatlan folyamatnak. Ez maga a marxista felfogás!” – fakadt ki a román író.