A spanyol szocialista kormány jelezte tegnap, hogy befogadja a nemzetközi vizeken vesztegelő, Aquarius nevű hajót, amely fedélzetén 629 migránssal várt arra, hogy kiköthessen Olaszországban vagy Máltán.
Pedro Sánchez újonnan beiktatott spanyol kormányfő szerint a „humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében” döntöttek a bevándorlók előtti kapunyitásról, így az SOS Méditerranée és az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezetek által működtetett hajó végül a spanyolországi Valenciában ért partot. Olasz források tegnap délután arról számolt be, hogy a parti őrség egy másik, 790 migránst szállító hajója szintén a Földközi-tengeren rekedt.

Újabb hajó rekedt a Földközi-tengeren. Az olasz kormány megálljt parancsolt
Fotó: Reuters
A Diciotti sorsáról lapzártánkig nem született döntés, ám Flavio Di Giacomo, a Nemzetközi Migrációs Szervezet szóvivője előzőleg elmondta: nem hiszi, hogy Róma megtagadhatja a parti őrségtől, hogy hajója kikössön, szemben az Aquariusszal, amely külföldi lobogó alatt közlekedett.
A migránsok befogadására való hajlandóságot mindenesetre jól jelzi, hogy az Aquarius előtt sem az olaszok, sem pedig a máltaiak nem nyitották meg a kikötőiket, annak ellenére, hogy az Európai Bizottság és Berlin is a humanitárius kötelzettségeik teljesítésére szólította fel a szóban forgó államokat.
A migrációs nyomás alatt évek óta roskadozó Olaszország a továbbiakban sem fogja beengedni az idegen felségjelzéssel ellátott mentőhajókat. Erről Matteo Salvini frissen kinevezett belügyminiszter beszélt milánói sajtótájékoztatóján.
Mint mondta, a korábbi balközép kormány nem zárta le a kikötőket, a mostani római vezetés viszont ezzel a lépéssel „kontinentális” üggyé emelte a migráció problémáját. Emlékeztetett: a Földközi-tengeren spanyol, francia, német, holland és más nemzetiségű nem kormányzati szervezetek tevékenykednek, egyetlen olasz szervezet vagy olasz felségjelzésű hajó sincs közöttük, eddig mégis kivétel nélkül az olaszországi partokra szállították a bevándorlókat.
Salvini a humanitárius vádakra is kitért, szerinte az olasz hatóságok felajánlották az Aquariusnak a gyerekek és a nők átvételét, de erre a hajót működtető szervezetek nem válaszoltak.
– Érdemes volt felemelni a szavunkat és nemet mondani – szögezte le Salvini, aki szerint immár biztosan új fejezet kezdődött az európai migrációs politikában.

Menekültek várják sorsukat a nyílt tengeren
Fotó: MTI
A hivatalos adatok szerint Olaszországban 130 ezer ember nyújtott be menedékkérelmet 2017-ben. Tavaly nyáron a bevándorlók negyven százaléka nem kormányzati szervezetek segítségével kötött ki Olaszországban, így a kormány végül magatartási kódexet hozott létre az NGO-k ellenőrzésére, megkezdte azok pénzügyi átvilágítását, a csendőrség pedig már tavaly augusztustól átfogó ellenőrzést végzett az olasz kikötőkbe érkező hajóikon.
Déli fenyegetés
Európa biztonsága kizárólag a törökök jóindulatán múlik, Európa határai továbbra is védtelenek – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap az MTI-nek, arra emlékeztetve: Törökország felmondta a Görögországgal megkötött visszafogadási megállapodását, amely rendkívüli figyelmeztető jel arra vonatkozólag, hogy mennyire törékeny az Európa déli határánál kialakult helyzet. Szijjártó kijelentette: a nyugat-balkáni útvonalon az egyetlen olyan védvonal, amely létezik és valóban működik, a Magyarország déli határán felhúzott kerítés. (MTI)