Donald Trump amerikai elnök tavaly meg akarta gyilkoltatni Bassár el-Aszad szíriai elnököt, miután az áprilisban vegyi támadást rendelt el ellenfelei ellen. James Mattis védelmi miniszter azonban nem vette figyelembe az utasítást, s csak egy vegyifegyverraktár ellen indíttatott Aszadot nem veszélyeztető korlátozott bombatámadást. Ez talán a legütősebb állítása annak a szeptember 11-én megjelenő, Félelem: Trump a Fehér Házban című könyvnek, amelyből a Washington Post idézett kedden részleteket. Mattis egy másik incidens után pedig állítólag azt mondta munkatársainak, hogy Trump hatéves iskolásként viselkedik.
A könyv szerzője az a Bob Woodward, aki a hetvenes évek Watergate-botrányának feldolgozása után vált országosan ismertté Amerikában, s azóta is számos, belső információkon alapuló írást jelentetett meg a mindenkori kormányok kulisszatitkairól. Trump szokásos Twitter-bejegyzésében egy mozdulattal lesöpörte a feltételezéseket, mondván, hogy a Mattisnek vagy John Kelly kabinetfőnöknek tulajdonított idézetek szemenszedett hazugságok. A könyv továbbá úgy mutatja be az amerikai elnököt, mint aki hajlamos közönséges hangú dühkitörésekre, illetve lobbanékony a döntéshozatalban.
Mattis keddi közleményében utasította vissza a neki tulajdonított mondatokat, hangsúlyozva, hogy becsmérlő kijelentések sosem hangzottak el a szájából, s jelenlétében sem történt ilyesmi. Kommünikét adott ki Rob Manning ezredes, a Pentagon szóvivője is.
– Woodward soha nem vitatta meg és nem ellenőriztette a könyvben szereplő idézeteket Mattis miniszterrel vagy bárki mással a védelmi minisztériumban – szögezte le. Sarah Sanders fehér házi szóvivő pedig közölte: a könyv nem más, mint kitalált történetek halmaza, amelyek közül sokat megbántott alkalmazottak terjesztenek, hogy befeketítsék az elnököt. A vegyifegyver-üggyel kapcsolatos megbeszéléseken mindig jelen lévő Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet pedig visszautasította az Aszad meggyilkolásával kapcsolatos vádakat.

Az amerikai elnök sajtótájékoztatót tart James Mattis (balra) és John Kelly (jobbra) társaságában
Fotó: Reuters
Pikáns történet az is, hogy Gary Cohn, Trump volt gazdasági főtanácsadója állítólag ellopott egy feljegyzést az elnök íróasztaláról, amelyben Trump jelezte, az Egyesült Államok visszamondja a Dél-Koreával kötött kereskedelmi megállapodást. Woodward szerint Cohn azzal is megpróbálkozott, hogy elemeljen egy levelet, amely Washingtonnak az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményből (NAFTA) való kilépési szándékáról szólt. Egyszóval a főtanácsadó megpróbálta menteni a menthetőt – vagy a menthetetlent.
Woodward állításának viszont némileg ellentmond, hogy az Egyesült Államok egyik egyezményből sem lépett ki, csak újratárgyalta azokat. Más magas rangú tisztviselő is sértegette Trumpot a háta mögött, Kelly állítólag idiótának nevezte az elnököt. A könyv szerint Trump sem fukarkodott a jelzőkkel: Wilbur Ross kereskedelmi minisztert vénembernek, Jeff Sessions főügyészt pedig szellemileg visszamaradottnak és ostoba délinek nevezte. Az elnök természetesen ezeket a vádakat is cáfolta Twitter-bejegyzéseiben, akárcsak Kelly egy közleményben.
Célkeresztben a legfelsőbb bíróság
Brett Kavanaugh főbírójelölt kongresszusi meghallgatásának kezdetével az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő legfelsőbb bíróság ismét az amerikai politikai csaták kereszttüzébe került. Kavanaugh jelölésének és meghallgatásának az a jelentősége és tétje, hogy Donald Trump jelöltjének esetleges kinevezése sikerre vinné az amerikai politikai közbeszédben konzervatív forradalomnak nevezett folyamatot. Trump gyors ütemben alakítja át az amerikai bíróságok személyi állományát. Tavaly a legfelsőbb bíróság tagjának nevezte ki Neil Gorsuch konzervatív bírót, és az alsóbb szintű bíróságokra is gyors ütemben helyezett fiatal és konzervatív bírókat. (MTI)