Az utóbbi hetek negyedik kormányellenes megmozdulását szervezték meg Belgrádban szombaton. December 8-a óta minden szombaton felvonultak az emberek, de a tüntetők számáról egymással ellentétes információk láttak eddig napvilágot. Abban viszont most mindenki egyetértett, hogy többen voltak, mint az előző szombaton, amikor az ellenzékiek 40-50 ezer emberről, a belügyminiszter 4200 tüntetőről beszélt, a külföldi hírügynökségek pedig 25 ezres tömegről írtak.
Az első megmozdulásra annak apropóján került sor, hogy Borko Sztefanovics ellenzéki politikust november 23-án Krusevacon eddig ismeretlen elkövetők botokkal megverték. Az ellenzékiek úgy vélik, hogy az Alekszandar Vucsics államfő által irányított Szerb Haladó Párt bérelhette fel az elkövetőket. Az újabb tüntetésekre az adott apropót, hogy a közmédia jóformán be sem számolt az eseményekről, illetve jelentéktelenek tüntette fel.
A legutóbbi megmozduláson azonban már nemcsak Vucsics és a közmédia ellen tüntettek, hanem konkrét követelésekkel is előálltak: Oliver Ivanovics szerb politikus Koszovóban történt meggyilkolása körülményeinek a felderítését, valamint azt követelték, hogy hozzák nyilvánosságra, kinek a megbízásából támadnak meg Szerbiában újságírókat és ellenzéki politikusokat, illetve azt is követelték, hogy az állami televízió esti híradójában az ellenzéknek is járjon mindennap öt perc.
Az Egy az ötmillióból elnevezésű demonstráció a nevét onnan kapta, hogy az első tüntetésre reagálva Vucsics azt mondta, az sem érdekli, ha ötmillióan lesznek, nem fog lemondani, de legális választásokon hajlandó magát megméretni. A tiltakozók láthatóan jó hangulatban vonultak szombaton Belgrád belvárosában. Pártjelvényeket és pártzászlókat nem lehetett látni a tömegben. Azt kiabálták, hogy „Vucsics tolvaj!”, „Elég a hazugságokból!”, „Szabad sajtót akarunk!”. A tüntetők azt is bejelentették, hogy jövő szombaton ismét felvonulnak.
A sajtó Vuk Jeremics korábbi külügyminiszter, jelenlegi ellenzéki politikus nyilatkozatait idézi, aki szerint az ellenzéknek ki kellene vonulnia a parlamentből is, mert a hatalmiak ott is ellehetetlenítették a munkájukat. Az esetleges választásokkal kapcsolatban azt mondta, ilyen körülmények között, amikor az ellenzék nem kap teret a médiában és a kormánykritikus politikusokat megverik, megfélemlítik, nincsenek meg a feltételei a demokratikus választásoknak, ezért azt fogja javasolni, az ellenzék bojkottálja azt, amíg nem lesznek megfelelő feltételek.
Az államfő a nyilatkozataiban alig foglalkozik azonban ezekkel a megmozdulásokkal, hiszen a koszovói fejlemények vannak a média és az elnök figyelmének is a fókuszában. A nemzeti radikálisból jobbközépre átlavírozó, EU-pártivá lett Vucsics a közvélemény-kutatások szerint töretlenül magas népszerűségnek örvend. Ezt igazolják azok az időközi önkormányzati választások is, ahol rendre az elnök pártja arat fölényes győzelmeket.
A médiát, de a közösségi oldalakat is bejárta egy földműves nyilatkozata, aki elmondta, azért szavaz Vucsicsra (és pártjára), mert „nincs most jobb nála, rosszabbat meg úgyse találnánk”. A felmérések szerint Vucsics pártjának népszerűsége októberben 53,9 százalék volt, az összes többi párt messze elmaradt ettől, egyiket sem mérték tíz százalék felett.
Az Európai Parlament azonban arra figyelmeztette Szerbiát, hogy tegyen lépéseket a szólásszabadság és a médiaszabadság ügyében. Az Európai Bizottság tavaszi jelentése szerint ugyanis a szerb média finanszírozása bizonytalan, a helyzet pedig az aktuális hatalom befolyását erősítheti.