Az Egyesült Államok először tizenegy, majd újabb nyolc amerikai diplomatát szállított el Kínából az úgynevezett akusztikus támadások miatt. A The New York Times szombati információi szerint nyolc amerikai az Egyesült Államok kantoni, egy a sanghaji konzulátusáról, kettő pedig a pekingi nagykövetségről tért vissza a távol-keleti országból; a többi tisztségviselőről egyelőre nincs hivatalos tájékoztatás.
A lap információi szerint az érintettek mind orvosi vizsgálaton esnek át az Egyesült Államokban, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pedig az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta, a diplomatáknál ugyanazokat a tüneteket állapították meg, mint amilyenekkel az Egyesült Államok havannai nagykövetségén tavaly megbetegedett diplomaták és családtagjaik küszködnek: fejfájás, szédülés, hallásvesztés, enyhébb agykárosodás, kognitív zavarok.
A külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy más tárcák szakembereivel közösen már júniusban létrehoztak egy munkacsoportot az ehhez hasonló, rejtélyes megbetegedések kivizsgálására. A tárcavezető hangsúlyozta, még nem sikerült megállapítani a tünetek okát.
Az amerikai külügyminisztérium még múlt csütörtökön számolt be arról, hogy Pompeo telefonon beszélt kínai kollégájával, Vang Jivel (Wang Yi), az egyeztetés során pedig szó esett arról, hogy együttműködnek az akusztikus támadások feltárásában. Ez ugyanis nem az első eset, hogy Kínában tevékenykedő amerikai diplomaták hasonló körülmények között betegedtek meg.
Legutóbb kevesebb mint egy hónapja történt ilyen eset, június első hetében ugyanis az amerikai külügy szűkszavúan arról számolt be, hogy a dél-kínai Kantonban lévő amerikai főkonzulátuson rejtélyes megbetegedések történtek, méghozzá különös hangok miatt. Májusban történt az első megbetegedés, a főkonzulátus egyik munkatársa látás- és hallászavaroktól, enyhe agykárosodástól szenved, miután különös hangokat észlelt.
A Kínában, illeve a havannai amerikai nagykövetségen 2016 vége és 2017 nyara között történt rejtélyes események között Washington igyekszik feltárni a hasonlóságokat, a feladat azonban nem könnyű, ugyanis a mai napig semmiféle hiteles elméletet sem sikerült találni arra vonatkozóan, hogy mi történt a diplomatákkal.
Ez pedig diplomáciailag is nehéz helyzetbe hozza az Egyesült Államokat, bizonyítékok híján ugyanis az esetleges válaszlépések megtétele sem indokolt, illetve csak további bonyodalmakat szül. A megmagyarázhatatlan esetek után például Washington diplomáciai testületének több mint a felét kivonta a kubai fővárosból, és tizenöt kubai diplomatát kiutasítottak az Egyesült Államokból.
Kínával ez idáig nem mérgesedett el az egyébként is feszélyezett helyzet, a pekingi kormány mindenesetre nyomatékosította, hogy nem bukkantak olyan jelekre, amelyek alátámasztanák az amerikai panaszokat. Kína felajánlotta, hogy kész alávetni szűrésnek a Pekingben vagy máshol dolgozó amerikaiakat, ha ezt kérik.
Szakértők egyébként egyaránt tanácstalanok az esetekkel kapcsolatban. A CNN hírcsatornának nyilatkozó kutatók friss tanulmányából ugyanis az derült ki, valószínűtlen, hogy maga a zaj képes olyan tüneteket előidézni, amilyenekről a diplomaták beszámoltak.
Douglas Smith, a Pennsylvaniai Egyetem agykutató intézetének vezetője elmondta: az orvostudomány jelenlegi ismeretei szerint nincs olyan hang, amely tartós, agyrázkódásszerű tüneteket okozna, zaj ugyanis csak akkor tud effajta erős hatást elérni az emberi szervezetben, ha a hangzási szint intenzitása rendkívül magas, a diplomaták beszámolóiból azonban pont ennek az ellenkezője derült ki.