A bolgár rendőrség speciális alakulata a hét végén lecsapott egy illegális szófiai fegyverraktárra. Lefoglaltak 65 Kalasnyikov automata fegyvert, 37 Scorpion géppisztolyt, valamint a többi közt marokfegyvereket, hangtompítókat, gránátokat és hamis útleveleket is.
A rendőri akció tegnapra a bolgár kormány napirendjére is felkerült: Bojko Boriszov miniszterelnök (képünkön) a lefoglalt arzenált úgy jellemezte, hogy több köztük a minőségi fegyver, mint amennyivel az ország különleges alakulatai rendelkeznek. A szakértők szerint a lefoglalt fegyverek egy részét illegálisan gyárthatták le, és törvénytelen módon szerették volna kivinni az országból, így az arzenál akár terroristák kezébe is kerülhetett volna.
Az ügy érdekessége, hogy a Kalasnyikovokat hivatalosan már nem is gyártják abban a bolgár gyárban, amelyből állítólag származnak, így a vállalat vezetőitől is magyarázatot várnak. A cégvezetés elmondta, minden egyes legyártott fegyver sorozatszámmal van ellátva, és amennyiben valóban náluk gyártották őket, úgy visszakereshetők.

Fotó: REUTERS/Stoyan Nenov
Elképzelhető, hogy alkatrészenként csempészték ki, majd később összeszerelték őket. Az ügy kapcsán eddig nyolc embert tartóztattak le, köztük a vállalat korábbi képviselőjét is, akinél a fegyvereket lefoglalták. A szervezett bűnözés elleni szerv korábbi vezetői szerint a rekordmennyiségű fegyver feltárásában részt vevők élete veszélyben lehet.
A 2015-ös párizsi terrortámadás idején a francia sajtóban megjelentek olyan hírek, amely szerint a támadásnál felhasznált fegyverek ebből a bolgár gyárból, az Arsenalból származtak.
A bolgár fegyvergyártás már régóta szálka a nemzetközi fegyverlobbi szemében. 2017 nyarán állítólag bolgár fegyvereket találtak Szíriában is, és ennek kapcsán a szófiai orosz nagykövetség a közösségi oldalára propagandafilmet tett fel. Ebben Bulgáriát rossz szándékú fegyvergyártóként mutatták be, amelynek termékeivel fiatalkorúakat és civileket ölnek a Közel-Keleten. Az orosz külügyminisztérium akkor kijelentette: ellenőrzése alá vonná azoknak a bolgár fegyvereknek a harmadik országokba irányuló exportját, amelyeket még – időközben lejárt – szovjet licenc alapján gyártanak.