Az ENSZ-főtitkár szerint a washingtoni döntés „nagyfokú csalódás”
A főtitkár szóvivője, Stephane Dujarric közölte csütörtökön: António Guterres továbbra is biztos abban, hogy az egyesült államokbeli városok, államok és vállalatok – más országokkal karöltve – a továbbiakban is jövőképet fognak mutatni, és vezető szerepet vállalnak a széndioxid-kibocsátás csökkentésében és a lendületes gazdasági növekedés megteremtésében. Guterres szerint alapvetően fontos, hogy az Egyesült Államok továbbra is vezető szerepet vállaljon a környezetvédelmi kérdésekben. Az ENSZ-főtitkár kész arra, hogy az amerikai kormánnyal együttműködjön a fenntartható jövő építésében.
Németország, Franciaország és Olaszország szerint a klímaegyezményt nem lehet újratárgyalni
Németország, Franciaország és Olaszország közös közleményében utasította el Donald Trump elnök elképzelését a párizsi klímaegyezmény újratárgyalásáról.
„A párizsi egyezmény az országaink közötti együttműködés sarokköve marad a klímaváltozás elleni hatékony és jól időzített harcban, és a 2030-as fenntartható fejlődési célok (SDG) elérésében” – áll a péntekre virradóra kiadott közleményükben.
Leszögezik, hogy visszafordíthatatlannak tartják a Párizsban 2015 decemberében tető aláhozott megállapodást, és szilárdan hisznek abban, hogy az egyezményt nem lehet újratárgyalni. Meggyőződésük szerint az egyezmény végrehajtása fontos gazdasági lehetőségeket teremt a növekedéshez mindhárom országban és globálisan is. A három európai uniós ország megerősíti elkötelezettségét a párizsi klímaegyezmény végrehajtása iránt, és arra bátorítja partnereit, hogy fokozzák a klímaváltozás elleni harcot.
A republikánusok üdvözlik, a gazdasági élet egyes szereplői ostorozzák a klímaegyezmény felmondását
A republikánusok üdvözlik, a demokraták elítélik, s az amerikai gazdasági élet egyes szereplői ostorozzák a klímaegyezmény felmondását. Elon Musk, aki a többi között az elektromos autókat gyártó Tesla vezetője is, bejelentette: kilép az elnök gazdasági tanácsadó testületéből.
A vezető republikánus politikusok egy része közleményben és nyilatkozatban foglalt állást Trump elnök döntése mellett.
Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke közleményében „kimunkálatlan megállapodásnak” minősítve a klímaegyezményt, elismerően nyilatkozott és helyeselte Donald Trump elnök döntését az egyezmény egyoldalú felmondásáról. Ryan emlékeztetett arra, hogy az egyezményt Barack Obama volt elnök aláírta ugyan, de a szenátus nem ratifikálta. Az egyezmény előírásainak betartása az energiaárak emelkedéséhez vezetett volna, s különösen a középosztályt és az alacsony jövedelmű amerikaiakat sújtotta volna – hangoztatta a házelnök.
Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője nyilatkozatban üdvözölte a párizsi egyezmény felmondását. „Megtapsolom Trump elnököt és kormányzatát, mert újabb jelentős csapást mért az Obama-adminisztráció hazai energiatermelést és munkahelyeket sújtó támadására” – fogalmazott nyilatkozatában a kentuckyi politikus. McConnell szintén a középosztály és a munkásrétegek védelmének fontosságát emelte ki, mint fogalmazott: döntésével Donald Trump megújította a középosztálybeli családok és munkások iránti elkötelezettségét, s azt, hogy megvédi őket a magas energiaáraktól és munkahelyeik elvesztésétől.
Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor rövid Twitter-bejegyzésében azt közölte: támogatja Trump elnök javaslatát a klímaegyezménybe történő visszatéréshez, „ha Amerika és az amerikai üzleti élet számára jobb megállapodás születik”.
Támogatta a döntést Rick Perry energetikai miniszter és Joe Manchin nyugat-virginiai demokrata párti szenátor is. Manchin – akinek államában a legtöbb bezárt szénbánya található – azt hangsúlyozta, hogy a párizsi egyezmény nem biztosította a környezetvédelem és a gazdaság egyensúlyát, s olyan egyensúly kialakítására van szükség, amely figyelembe veszi az energiatermelő államok, mint például Nyugat-Virginia érdekeit is.
Vezető demokrata párti politikusok elítélték az egyezmény felmondását.
Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője „történelmi léptékű pusztító kudarcnak” nevezte a döntést, amelyre szerinte „a jövő nemzedékek úgy tekintenek majd vissza, mint a 21. század egyik legrosszabb politikai lépésére”. Schumer gazdasági, környezetvédelmi és geopolitikai szempontból egyaránt kártékonynak nevezte ezt. Hasonlóképpen nyilatkozott Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi csoportjának vezetője.
Ellenérzésüket fejezték ki az amerikai gazdasági élet egyes befolyásos szereplői is. Elítélte a döntést a General Motors, az Egyesült Államok elsőszámú autógyártó cége. A General Electric vezetője, Jeff Immelt Twitter-bejegyzésében arra buzdította a gazdasági élet szereplőit, hogy a döntés ellensúlyozására a maguk területén tegyenek meg mindent a környezet védelme érdekében.
Macron: az Egyesült Államok hátat fordított a világnak
Emmanuel Macron francia elnök szerint az Egyesült Államok hátat fordított a világnak azzal, hogy egyoldalúan felmondta párizsi klímaegyezményt, de Párizs ennek ellenére nem mond le a klímaváltozás elleni harcról.
Macron francia és angol nyelven mondott, helyi idő szerint csütörtök éjszaka sugárzott tévébeszédében reagált így arra, hogy néhány órával korábban Donald Trump amerikai elnök bejelentette: kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből, és szorgalmazza a megállapodás újratárgyalását.
Macron úgy fogalmazott, hogy Trump hibát követett el országa és népe érdekeitől vezérelve, és hibát a bolygó jövője szempontjából. A francia elnök leszögezte: Párizs semmi szín alatt nem fog tárgyalni újra egy kevésbé ambiciózus egyezményről.
„Nem lehet hibázni a klímát illetően. Nincs B-terv, mert nincs B-bolygó sem” – mondta Macron, és Franciaországba hívta dolgozni azokat az amerikai klímakutatókat, mérnököket és vállalkozókat, akik csalódottak Trump döntése miatt.
Theresa May is csalódott Trump döntése miatt
Csalódását fejezte ki Theresa May brit miniszterelnök Donald Trump amerikai elnöknek amiatt, hogy úgy döntött, az Egyesült Államok felmondja a párizsi klímaegyezményt.
A brit miniszterelnöki hivatal közölte péntekre virradóra: Trump felhívta Mayt telefonon, hogy megvitassa vele a döntését. May csalódását fejezte ki Trump döntése miatt, és aláhúzta, hogy Nagy-Britannia továbbra is elkötelezett lesz a párizsi egyezmény végrehajtása mellett.
„A párizsi klímaegyezmény helyénvaló globális védelmi rendszert nyújt a jövő nemzedékeinek felvirágzásához és biztonságához, szavatolva ezzel együtt a hozzáférhető és biztonságos energiát a polgáraink és vállalataink számára” – idézte a miniszterelnöki hivatal a kormányfőt. Trump és May egyetértett abban, hogy folytatniuk kell az együttműködést az energetikai problémák széles körében.
Pittsburgh polgármestere az egyezményt és nem Trump döntését tartja tiszteletben
Pittsburgh polgármestere, Bill Peduto, azt követően, hogy Trump elnök bejelentette kilépését a párizsi klímaegyezményből, nyilatkozatban szögezte le, hogy a város továbbra is tiszteletben tartja a klímaegyezményt.
A kilépést bejelentő beszédében Donald Trump a pennsylvaniai Pittsburgh városát hozta fel példaként, hogy igazolja az „Amerika mindenekelőtt” jegyében megfogalmazott álláspontját.
Bill Peduto, a város demokrata párti polgármestere erre reagálva közölte: inkább Párizs, mint Washington felé fordul, vagyis inkább ért egyet a párizsi klímaegyezménnyel, mint a washingtoni döntéssel. „Az Egyesült Államok Szíriához, Nicaraguához és Oroszországhoz csatlakozik döntésével, miszerint nem vesz részt a párizsi megállapodásban. Most a városokon a sor, hogy kezükbe vegyék a zöld gazdaság sorsát” – szögezte le a polgármester.
A beszédben Trump elnök így fogalmazott: „engem azért választottak meg, hogy Pittsburgh és ne Párizs lakóit képviseljem”. Majd hozzátette: „itt az ideje, hogy az ország legjobb helyeinek számító ohiói Youngstown városát, a michigani Detroitot és a pennsylvaniai Pittsburghöt helyezzük a franciaországi Párizs elé”.
Peduto polgármester erre válaszként hangsúlyozta: „Pittsburgh polgármestereként biztosíthatom, hogy gazdaságunk és jövőnk érdekében mi a párizsi megállapodás előírásait követjük majd”.
Trump elnök beszéde után több tucat amerikai város és szövetségi állam azonnal ellenvéleményét hangoztatta, és szervezkedni kezdett a klímaegyezményt tiszteletben tartók tábora is.
Pittsburgh polgármestere mellett a massachusettsi Boston, New York és a louisianai New Orleans polgármesterei tettek hitet a párizsi egyezmény mellett. Mindhárom nagyváros polgármestere demokrata párti politikus. A Polgármesterek a Klímavédelemért nevű laza szervezet – amely az Egyesült Államok 61 polgármesterét fogja össze – csütörtökön este nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte: tiszteletben tartják és végrehajtják a párizsi megállapodásban foglalt vállalásaikat.
New York, Washington és Kalifornia államok kormányzói – szintén demokrata párti politikusok – ugyancsak összefogtak, és az Egyesült Államok Klímavédelmi Szövetsége néven laza szervezetet hoztak létre. „Mivel az elnök engedély nélkül távol maradt e rendkívül fontos emberi törekvéstől, ezért Kaliforniának és más szövetségi államoknak kell előlépniük” – fogalmazott közleményében Jerry Brown kaliforniai kormányzó. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója pedig azt ígérte, hogy a három szövetségi állam közösen megvalósítja majd a párizsi egyezményben foglaltakat.
Francia külügyminiszter: Trump „egy rakás hazugságot” beszélt
Donald Trump amerikai elnök „szégyenletes hibát” követett el Laurent Fabius, a párizsi klímaegyezményt tető alá hozó volt francia külügyminiszter szerint azzal, hogy kilépteti az Egyesült Államokat a 2015 végén Párizsban csaknem 200 ország által aláírt globális klímamegállapodásból. Az ENSZ 21. klímakonferenciájának elnöke azt is szóvá tette, hogy Trump a témában „egy rakás hazugságot” terjeszt.
„Ez a döntés, ez a beszéd, ez egy szégyenletes hiba, hatalmas tévedés. Aztán meg egy rakás hazugság. Az egyetlen reakció a világ mobilizálása, ezt kell most tenni” – mondta Laurent Fabius pénteken a France2 francia közszolgálati televízióban.
Juncker: az EU elkötelezettsége megingathatatlan a szerződés mellett
Sajnálatukat fejezték ki az európai uniós vezetők amiatt, hogy Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken leszögezte: megingathatatlan az unió elkötelezettsége a megállapodás mellett.
„Továbbra is vezetni fogjuk a klímaváltozás elleni harcot” – szögezte le pénteki Twitter-bejegyzésében a bizottság elnöke, hangot adva csalódottságának.
Juncker a Politico brüsszeli hírportálnak adott előző esti interjújában hangsúlyozta, egyre fontosabb válik a kapcsolat Kínával, minthogy az Egyesült Államok a jelek szerint el akarja vágni magát a világtól.
„Nem tesz túl boldoggá a gondolat, hogy talán szorosabban fogunk együttműködni Kínával, mint ahogyan az amerikaiakkal tudunk. Ez nem illik a régi világképembe” – mondta Juncker, aki korábban „súlyosan elhibázottnak” nevezte Trump döntését.
Miguel Arias Canete uniós klíma- és energiaügyi biztos azt írta a közleményében: „Szomorú nap ez a nemzetközi közösség számára, amikor egy kulcsfontosságú partner hátat fordított a klímaváltozás elleni harcnak. Az EU rendkívüli sajnálattal fogadja a Trump-adminisztráció egyoldalú döntését az egyezmény felmondásáról.”
A spanyol biztos kiemelte: a megállapodás ennek ellenére érvényben marad, a világ továbbra is számíthat e téren az európai vezető szerepre.
Hozzátette, az Európai Unió meg fogja erősíteni partneri kapcsolatait, és új szövetségeket fog kötni a globális felmelegedés elleni küzdelem érdekében.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke pedig leszögezte, hogy a párizsi egyezmény végrehajtása az Egyesült Államok nélkül is folytatódni fog.
Donald Trump magyar idő szerint csütörtök este jelentette be, hogy az Egyesült Államok felmondja a 2015 végén Párizsban csaknem 200 ország által aláírt globális klímamegállapodást.
ENSZ: 0,3 Celsius-fokos többletfelmelegedést jelent Trump döntése
Az ENSZ meteorológiai szervezetének (WMO) becslése szerint az évszázad végéig 0,3 Celsius-fokos többletemelkedést jelenthet a globális felmelegedésben Donald Trump amerikai elnök döntése arról, hogy az Egyesült Államok visszalép a párizsi klímaegyezménytől, amelynek fő célja éppen a felmelegedés visszafogása.
Deon Terblanche, a WMO illetékese hangsúlyozta, hogy csak becslésről van szó, mert eddig nem modellezték azt a lehetőséget, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt a megállapodás végrehajtásában.
Merkel: Washington döntése nem tartóztatja fel a Föld védelme mellett elkötelezett erőket
Nem tartóztatja fel a Föld védelme mellett elkötelezett erőket az, hogy a washingtoni vezetés úgy döntött, kilép a párizsi klímaegyezményből – jelentette ki Angela Merkel német kancellár pénteken Berlinben.
Hivatalában tett nyilatkozatában aláhúzta, hogy az Egyesült Államok kilépése nem veti vissza az éghajlatváltozás megfékezéséért folytatott küzdelmet, „éppen ellenkezőleg, az eddiginél is eltökéltebben fogunk össze”, hogy „sikeresen megbirkózzunk az egész emberiség előtt álló olyan kihívásokkal, mint a klímaváltozás”.
Donald Trump amerikai elnök döntése „rendkívül sajnálatos, és akkor még nagyon visszafogottan fogalmaztam” – tette hozzá a jobbközép CDU elnöke.
Trump lépése pártokon átívelő elutasításra talált Németországban. Angela Merkel szociáldemokrata kihívója, Martin Schulz például kiemelte, hogy az amerikai elnök ugyan kiléphet a klímavédelmi megállapodásból, de a klímaváltozás alól nem vonhatja ki magát.
Izrael nem amerikai gyarmat, továbbra is betartja a megállapodást
Izrael nem amerikai gyarmat, és továbbra is betartja a párizsi klímaegyezményben vállaltakat – jelentette ki Zeév Elkin környezetvédelmi miniszter pénteken.
„Izraeli környezetvédelmi politikája nem változik” – hangsúlyozta Elkin a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet szerint, annak ellenére sem, Donald Trump amerikai elnök kilépteti az Egyesült Államokat a 2015 végén Párizsban csaknem 200 ország által aláírt globális klímamegállapodásból.
„Ahogy Trump mondta, hogy őt Pittsburgh, és nem Párizs képviseletére választották meg, éppen úgy mi is Jeruzsálem, és nem Pittsburgh álláspontját képviseljük” – nyilatkozott Zeév Elkin.
„Izrael továbbra is teljesíti a párizsi egyezményben magára vállalt kötelezettségeit, és folytatja az ezekről született kormányzati döntések betartását is”- szögezte le az izraeli környezetvédelmi miniszter.
„A klímavédelmi megállapodás nem árt az izraeli gazdaságnak, éppen ellenkezőleg. (…) Nagy jelentőséget tulajdonítunk a szénhasználat csökkentésének, ez egyben mérsékli az ország légszennyezettségét is”- tette hozzá.
Trump döntésével kapcsolatban Elkin azt mondta, hogy kétségtelenül befolyással lehet a globális felmelegedésre. „Kivehetjük a részünket az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséből, de amerikai részvétel nélkül sokkal kevesebb eszköze lesz a világnak a probléma kezelésére”- vélekedett Elkin.
A párizsi egyezményt Izrael nevében kézjegyével ellátó akkori környezetvédelmei miniszter, Avi Gabaj sajnálatosnak nevezte Trump lépését. „Kevesebb egészség és gazdasági lehetőség lesz ennek nyomán Amerikában és a világban”- emelte ki Gabaj.
Joáv Jaír, a Herclijai Interdiszciplináris Központ fenntartható fejlődéssel foglalkozó tanszékének a dékánja szerint az amerikai elnök döntése felelőtlen és önző volt. „Rövidlátó megközelítés, gazdaságilag értelmetlen, az amerikai olaj- és szénlobbik érdekeire válaszol, akiknek a jövőbeli bevételeit veszélyeztette a megállapodás”- nyilatkozott a tudós a ynetnek.
Az EU és Kína megerősítette elkötelezettségét a megállapodás mellett
Donald Trump amerikai elnök döntését követően az Európai Unió és Kína megerősítette elkötelezettségét a párizsi klímaegyezmény mellett a felek legmagasabb rangú képviselőinek kétoldalú brüsszeli találkozóján pénteken.
„Az Európai Unió és Kína minden korábbinál fontosabbnak tartja a fellépést a klímaváltozás ellen és az átállást a tiszta energiára” – olvasható a nyilatkozatban, amelyet Li Ko-csiang kínai kormányfő, valamint Donald Tusk, az Európai Tanács és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke írt alá.
A felek „történelmi megállapodásnak” nevezték a 2015 végén csaknem 200 ország által aláírt klímavédelmi szerződést, amelyet az amerikai kormányzat egyoldalúan felmondani készül Trump előző napi bejelentése nyomán.
Kreml: Washington nélkül működésképtelen a megállapodás
Az Egyesült Államok részvétele nélkül működésképtelen a párizsi klímaegyezmény, de Oroszország tartja magát a megállapodáshoz – jelentette ki Andrej Belouszov orosz elnöki tanácsadó pénteken Szentpéterváron.
„Amennyire meg tudom ítélni a kilépés viszonylagos, mert kimondatott, hogy az amerikai kormányzat a problémák igazságosabb megoldására törekszik. De elvi alapon természetesen nagyon sajnálom a történteket, mert nem szabad megváltoztatni a meghozott döntéseket” – mondta az elnöki tanácsadó újságíróknak nyilatkozva.
„Természetesen nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok nélkül a párizsi megállapodás működésképtelen, mert az Egyesült Államok az egyik legnagyobb károsanyag-kibocsátó” – tette hozzá.
Belouszov hangsúlyozta, hogy Oroszországnak a párizsi klímaegyezményben való részességét nem befolyásolják a partnerek döntései. Mint mondta, Moszkvában tanulmányozzák az amerikai kilépés lehetséges következményeit.
Hasonlóképpen nyilatkozott Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes, aki kijelentette, hogy Moszkva a washingtoni döntés ellenére is tartja magát a megállapodáshoz.
„A részvétel mellett döntöttünk, és nem hiszem, hogy ezt megváltoztatnánk” – fogalmazott a RIA Novosztyi hírügynökségnek.
Szergej Ivanov környezetvédelmi elnöki biztos az Oroszország „északi fővárosában” megtartott gazdasági fórumon kijelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök döntése a választási kampány során tett ígérete alapján előrelátható volt. Ugyanakkor rámutatott, hogy Trump készségét fejezte ki arra, „hogy folytassa a munkát az ökológiai problémák ügyében”.
Szergej Donszkoj, a természeti erőforrásokért felelős miniszter ugyancsak Szentpéterváron azt mondta, hogy Oroszország feltehetően 2020-ig ratifikálni fogja a párizsi klímaegyezményt. Az erről szóló végleges döntést várhatóan leghamarabb 2019 januárjában fogják meghozni Moszkvában.
Donszkoj szerint Oroszország döntésére nem az Egyesült Államok, hanem a fő kereskedelmi partnerei klímastratégiája gyakorol majd hatást. Rámutatott, hogy a BRICS-országcsoport többi tagja (Brazília, India, Kína, Dél-Afrika), az EU, Norvégia, Japán és Dél-Korea érvényesítheti a „szénprotekcionizmus” elvét, amelyik csökkentené az orosz export lehetőségeit.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője még Trumpnak az egyezményből való kilépésről szóló bejelentése előtt újságírókkal azt közölte, hogy Oroszország nagyra becsüli a párizsi klímamegállapodást, és hogy annak nem lehet alternatívája. Hozzátette ugyanakkor, hogy az egyezmény végrehajtása nem lesz annyira hatékony annak „kulcsfontosságú aláírói nélkül”.