A péntekre kitűzött szavazáson várhatóan leváltják posztjáról a néppárti politikust és a jelenlegi konzervatív kormány helyett szocialista kormányt alakul Pedro Sánchez vezetésével.Mariano Rajoy még a szavazás előtt, elsőként gratulált Sáncheznek a parlamenti pulpitusról. „Demokrataként el fogom fogadni a szavazás eredményét” – hangsúlyozta.
Rövid beszédében elmondta: jobb állapotban adja át az országot, mint ahogy azt átvette. „Bárcsak az utódom is elmondhatja majd ugyanezt” – tette hozzá. A miniszterelnök szólt arról, hogy úgy véli, teljesítette a politika alapvető felhatalmazását, amely az emberek életének javítása. Egyúttal elnézést kért azoktól, akik megbántva, sértve érezte magukat általa.
„Köszönöm mindenkinek, különösen a pártomnak, amely nélkül semmi sem lett volna lehetséges” – mondta Mariano Rajoy.
A 63 éves politikust 2011 decemberében választották először Spanyolország miniszterelnökévé. A négy évvel későbbi választásokat ugyancsak pártja nyerte, de nem tudott kormányt alakítani, mert nem rendelkezett az ahhoz szükséges parlamenti többséggel, ahogy más párt sem, így a választásokat 2016 nyarán megismételték.
A Néppárt győzelme egy kisebbségi kormány megalakításához volt elegendő, amelyre hosszú politikai egyeztetések után került sor.
A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) azért kezdeményezte a kormányfő leváltását, mert a bíróság a múlt héten első fokon ítéletet hirdetett az egyik legszövevényesebb spanyol korrupciós botrányban, a 2009-ben kirobbant úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) is.
A PP fellebbezett a döntés ellen, amely 245 ezer euró (77,9 millió forint) pénzbüntetés szabott ki rá.
Amennyiben a parlament pénteken megvonja a bizalmat a spanyol kormányfőtől, egyúttal bizalmat szavaz a szocialista kormányfő-jelöltnek, aki – miután a parlament döntése megjelenik a hivatalos közlönyben – elfoglalhatja hivatalát és megnevezheti kormányának tagjait.
A spanyol parlament megvonta a bizalmat Mariano Rajoy miniszterelnöktől
A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) által benyújtott bizalmatlansági indítványt 180-an támogatták, 169-en szavaztak ellene, és egy képviselő tartózkodott.
A törvényhozás döntésével automatikusan bizalmat szavazott Pedro Sánchez szocialista kormányfőjelöltnek, aki – miután a parlament döntése megjelenik a hivatalos állami közlönyben – elfoglalhatja hivatalát és megnevezheti kormányának tagjait.
A posztjáról leváltott Mariano Rajoy elsőként fogott kezet az új miniszterelnökkel, majd elhagyta a parlamentet.
A bizalmatlansági indítványról folytatott vita során Pedro Sánchez egy szocialista, Európa-barát kormány megalakítását ígérte, amelynek célja az intézményi, gazdasági, társadalmi és területi stabilitás.
Emellett előrehozott parlamenti választásokat is kilátásba helyezett a 2020-ban esedékes országos parlamenti választások helyett, de ennek időpontjáról nem tett említést.
A 46 éves politikus továbbá ígéretet tett az új katalán kormány és a spanyol kormány kapcsolatának helyreállítására is.
A legnagyobb spanyol napilapok pénteki előzetes elemzései szerint gyenge kormány megalakulása várható, mivel a szocialistáknak 84 mandátuma van a 350 fős törvényhozásban, vagyis jelentős kisebbségben vannak ahhoz, hogy elképzeléseik megvalósításához támogatást szerezzenek.
A baloldali El País cím napilap úgy vélte: a bizalmatlansági indítvány támogatása csak egy alkalmi szövetség volt a pártok között a konzervatívok leváltására.
A Spanyol Szocialista Munkáspárt azért kezdeményezte a kormányfő leváltását, mert a bíróság a múlt héten első fokon ítéletet hirdetett az egyik legszövevényesebb spanyol korrupciós botrányban, a 2009-ben kirobbant úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott az eddig kormányzó konzervatív Néppárt (PP) is.
A PP fellebbezett az ítélet ellen, amellyel 245 ezer euró (77,9 millió forint) pénzbírságot szabtak ki rá.
Madrid zöld jelzést adott az új katalán kormánynak
A Quim Torra katalán elnök által kedden létrehozott új kormány minisztereinek listáját a hivatalos katalán közlöny pénteki számában hozták nyilvánosságra, ami elengedhetetlen feltétele a kabinet megalakulásának – írta az AFP francia hírügynökség. Ez azt jelenti, hogy a spanyol központi kormány elfogadta a névsort.
Madrid a tavaly októberi elszakadási kísérletet követően központi felügyelet alá helyezte a széleskörű autonómiát élvező régiót. Az új katalán kormány hivatalos megalakulásával megszűnik a spanyol kabinet mindenre kiterjedő irányítása az ország északkeleti részén található, jómódú Katalónia felett.
Madrid elutasította a Torra által előzőleg összeállított kabinetet, amely négy bebörtönzött és száműzetésben élő miniszter nevét tartalmazta.
A spanyol legfelsőbb bíróság múlt kedden elutasította, hogy szabadlábra helyezzék azt a két katalán függetlenségpárti politikust, akinek Quim Torra kormányzati pozíciót szánt Katalóniában. Jordi Turull és Josep Rull tagja volt az előző katalán kormánynak, előbbi kormányszóvivő és elnökségért felelős tanácsos, utóbbi területi ügyekért felelős tanácsos volt, ami helyi szinten miniszteri posztnak felel meg.
Mindketten két hónapja vannak előzetes letartóztatásban. A többi volt katalán kormánytaggal együtt lázadás és közpénz hűtlen kezelése miatt emeltek vádat ellenük a tavaly október 1-jén alkotmányellenesen megtartott függetlenségi népszavazás megrendezése és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása következményeként.
A katalán elnök által korábban bejelentett 14 tagú kormánylistán további két olyan politikus is szerepelt, aki a spanyol igazságszolgáltatás elől Brüsszelbe menekült.
Az EB elnöke teljes a bizalmat szavazott az új spanyol kormánynak
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke teljes bizalmát fejezi ki az új spanyol kormány iránt – közölte sajtótájékoztatóján Mina Andreeva, az uniós bizottság egyik szóvivője pénteken, újságírói kérdésre válaszolva.
A szóvivő brsszeli tájékoztatóján elmondta, Juncker gratuláló levelet küldött Pedro Sanchez szocialista kormányfőjelöltnek, amelyben kijelentette: bízik a spanyol kormányban, hogy konstruktív módon fog hozzájárulni egy erősebb, egységesebb és tisztességesebb Európai Unió érdekében végzett munkához.
A spanyol parlament pénteken megvonta a bizalmat Mariano Rajoy néppárti kormányfőtől. A törvényhozás döntésével automatikusan bizalmat szavazott Pedro Sánchez szocialista kormányfőjelöltnek, aki – miután a parlament döntése megjelenik a hivatalos közlönyben – elfoglalhatja hivatalát és megnevezheti kormányának tagjait.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szintén gratulált a spanyol kormányfőjelöltnek. Levelében aláhúzta, Pedro Sánchez kinevezése kihívásokkal terhes időszakban született, amikor Európa egysége minden korábbinál fontosabb. Tusk reményét fejezte ki, hogy az új spanyol kormány haladást szolgáló szerepet tölt majd be az Európai Unióban.
Pedro Sánchez
Pedro Sánchez nemcsak a kormányfői posztot, hanem a nagy politikai túlélő címet is megörökölheti elődjétől, Mariano Rajoytól; hiába jósolták többször is bukását, politikai karrierjének végét az elmúlt években, most mégis Spanyolország miniszterelnöke lesz belőle.
A 46 éves közgazdász végzettségű szocialista politikus több mint 20 éves politikai karriert tudhat maga mögött. Sokáig Brüsszelben dolgozott, a spanyol közvélemény előtt a 2015-ös országos parlamenti választások előtt szinte ismeretlen volt.
Kritikusai szerint jó külseje, kiállása közrejátszott abban, hogy akkor ő lett a megújuló szocialista párt „arca”, amit támogatói viszont inkább előnynek neveztek.
Pártja tőle remélte, hogy a konzervatívoktól elszenvedett 2011-es súlyos választási vereség után győzelemre vezeti őket, de 2015 decemberében még rosszabbul szerepeltek. Az akkori választások után, a győztes konzervatív Néppárt (PP) nem tudott kormányt alakítani, mert nem volt meg hozzá a szükséges parlamenti többsége. Mariano Rajoy ezért visszautasította a király felkérését, és nem mérettette meg magát a parlamentben miniszterelnök-jelöltként.
Ezzel szemben Pedro Sánchez, mint a választásokon második helyen végzett Spanyol Szocialista Munkáspárt(PSOE) kormányfő-jelöltje megpróbált létrehozni egy baloldali koalíciós kormányt, ám kísérlete kudarcba fulladt, a parlament nem szavazott neki bizalmat.
A hónapokig tartó belpolitikai patthelyzet után meg kellett ismételni a választásokat 2016 nyarán. A szocialisták Sánchez vezetésével ekkor történetük legrosszabb választási szereplését érték el, bár megőrizték ellenzéki vezető szerepüket, de eddigi legkisebb, 84 fős frakciójukat alakíthatták meg. A párt népszerűsége addig soha nem látott mélypontot ért el.
A választási kudarcok és bírálatok ellenére a PSOE főtitkára továbbra is talpon maradt, és elszánt ellenzője volt annak, hogy pártja bármilyen módon együttműködjön a parlamenti választásokon győztes, de kisebbségben lévő konzervatívokkal.
Pártjában azonban belső válság robbant ki a kérdésben. Sánchez álláspontját a vezetőtestület leszavazta, ez pedig lemondásához vezetett. Parlamenti mandátumát is visszaadta.
A szocialisták pedig végül tartózkodásukkal engedték kormányt alakítani a Néppártot (PP), és így véget vetettek kilenc hónapnyi politikai bénultságnak.
Sánchez azonban tavaly tavasszal újraindult a szocialista párt vezetéséért, és sokak legnagyobb meglepetésére visszanyerte korábbi posztját. Az elemzők győzelmét azzal indokolták, hogy a párttagságot feldühítette, ahogy a pártvezetés ősszel lényegében „eltávolította” őt, valamint az is, hogy a szocialisták hagyták a konzervatívokat kormányt alakítani.
Az elmúlt három évet nagyban jellemezte a két legnagyobb spanyol politikai párt vezetője, Mariano Rajoy és Pedro Sánchez párharca. Vitáik, ideológiai különbségeik ellenére azonban több jelentős ügyben képviseltek nyilvánosan közös álláspontot, ilyen például a katalán függetlenségi törekvések elutasítása, Spanyolország egységének védelme.
Sánchez most ígéretet tett az új katalán kormány és a spanyol kormány kapcsolatának helyreállítására, de azt is hangsúlyozta, hogy az együttműködés csak az alkotmányos kereteken belül képzelhető el.
Az egykori kosárlabdázóból lett politikus nős, két lánya van, ha csak teheti minden nyilatkozatában megemlíti őket. Felesége gyakran
vesz részt a politikai eseményeken és nyilatkozik is.