Donald Tuskot (képünkön) először tavaly nyáron vonták kérdőre a 2015-ben hatalomra jutott Jog és Igazságosság (PiS) nemzeti-konzervatív kormánypárt képviselői, amikor a 2010-es szmolenszki légi katasztrófa ügyében kutakodott egy parlamenti vizsgálóbizottság.
A PiS szerint Donald Tusk akkori miniszterelnököt politikailag és jogilag is felelősség terheli a lengyel köztársasági elnöki repülőgép katasztrófáját követő kormányzati mulasztásokért. Az Európai Tanács elnökeként 2014 óta dolgozó Tuskot idén október 2-án is kérdőre fogják vonni, ezúttal az Amber Gold nevű befektető cég ügyleteivel kapcsolatban – jelentette a lengyel közmédia.
A nemesfémekkel kereskedő pénzintézet 6-16,5 százalékos évi kamattal járó befektetési szolgáltatásokat ajánlott, és mintegy 19 ezer ügyfél több mint 851 millió zloty értékű (64 milliárd forint) vagyonát kezelte. A piramisjáték szervezésével gyanúsított Amber Gold 2012-ben csődöt jelentett, az ügyfelek közül csak mintegy háromezren tudták visszaszerezni csaknem 291 millió zloty (22 milliárd forint) összértékű befektetéseiket.
A céget vezető házaspár ellen hűtlen kezelés és pénzmosás miatt emeltek vádat. Az Amber Gold ügyével kapcsolatban 2012-ben Donald Tusk neve is felmerült, mivel a cég által ellenőrzött, szintén csődbe jutott OLT Express légitársaságnál az akkori lengyel kormányfő fiát, Michalt alkalmazták PR-tanácsadóként – emlékeztet az MTI.
Donald Tusk akkor elhatárolódott az ügytől, azt közölte a sajtóval: ő azt tanácsolta a fiának, hogy tartsa távol magát a problematikus múltú emberektől. Lengyel sajtókommentárok ugyanakkor felvetették, hogy Tusknak titkosszolgálati információk alapján már korábban tudomása lehetett az Amber Gold üzelmeiről, de erre csak a fiát figyelmeztette, miközben ugyanezt elmulasztotta megtenni a csalás áldozataivá vált kisbefektetők ezreivel.
Az ügyben az sem tetszik a vizsgálóbizottságnak, hogy a lengyel pénzügyi felügyeleti bizottság több alkalommal is figyelmeztette az ügyészséget a gyanúsan működő cégre, a hatóságok azonban nem foglalkoztak ezzel.
Tusk és korábbi pártja, a legerősebb ellenzéki alakulat, a jobboldali-liberális Polgári Platform boszorkányüldözésről beszél, jelezve: a 2007–2014 között kormányon lévő miniszterelnök még mindig az egyik legnépszerűbb politikus az országban, és a 2020-as államfőválasztáson – európai elnöki mandátuma lejárta után – kész indulni Andrzej Duda elnök ellenfeleként. A Rzeczpospolita napilapban közölt felmérés szerint a választás második fordulójában jelen pillanatban mindössze 51-49 arányban szenvedne vereséget Tusk.