A javaslat értelmében a hatóságok elektronikus megfigyelő rendszereket is bevethetnének a gyanúsítottakkal szemben, valamint indokolt esetben autókat és ingatlanokat kobozhatnának el. A kezdeményezés a titkosszolgálatokkal való együttműködésre buzdítja az egész társadalmat, legyen szó civilekről, katonákról vagy közintézmények dolgozóiról.
„A kínai határokon belül a Kínai Népköztársaság nemzetbiztonsága és érdekei elleni tevékenységekben részt vevő külföldi intézményeket, szervezeteket vagy egyéneket a törvénynek büntetnie kell” – áll a tervezetben.
A kínai titkosszolgálatoknak külföldi műveletekre is lehetőséget nyújt a javaslat, ám az nem derül ki a szövegből, hogy ezek külföldi állampolgárok ellen is irányulhatnak-e, vagy csak kínaiak lehetnek a célpontjai.
A tervezetet három olvasásban vizsgálja a kínai népgyűlés vagy annak állandó bizottsága, mielőtt törvényerőre emelkedne.
Áprilisban a pekingi hatóságok 500 ezer jüanig (20 millió forint) terjedő pénzjutalmat ígértek azoknak az állampolgároknak, akik külföldi kémeket kerítenek kézre. A jelenlegi törvénytervezet országszerte hasonló jutalmakat helyez kilátásba azoknak, akik jelentősen hozzájárulnak a titkosszolgálatok munkájához.
Hszi Csin-ping kínai elnök kormánya az elmúlt években a nemzetbiztonság és a terrorellenes küzdelem jegyében megpróbálta kiterjeszteni a titkosszolgálatok munkájának jogi alapjait.
Kína erőfeszítését az amerikai kormány és jogvédő csoportok aggodalma kíséri. Utóbbiak attól tartanak, hogy az új jogosítványokat a másként gondolkodók és a Kínában tevékenykedő külföldi szervezetek elhallgattatására fogják használni, vagy arra, hogy érzékeny információkat csikarjanak ki a számítástechnikai vállalatoktól.