Történelmi jelentőségű látogatást kezdett Ferenc pápa szombaton Írországban, ahol már közel negyven éve nem járt katolikus egyházfő. Az argentin pápa tegnap több tízezer ember előtt beszélt a knocki Szűz Mária-jelenések színhelyén a zuhogó esőben.
Ferenc pápának nem csak az időjárás okozta nehézségekkel kellett szembenéznie Írországban: látogatása során kénytelen volt reagálni azokra a pedofilbotrányokra, amelyek az utóbbi évtizedben jelentősen megtépázták az egyház jó hírnevét a szigetországban. – Nem léphetünk el szó nélkül ezen fiatalok mellett, akik molesztálások áldozataivá váltak, akiknek elrabolták az ártatlanságát, fájdalmas emlékek sebhelyét hagyva bennük – idézte a pápát az Irish Times című ír lap.
Ferenc pápa 36 órás látogatása alatt találkozott a szexuális visszaélések áldozatainak nyolcfős csoportjával is. A másfél órás, zárt ajtók mögött zajlott megbeszélésről a résztvevők úgy számoltak be, „a találkozó szívélyes és udvarias légkörben zajlott, s a pápa bocsánatot kért az otthonokban történtekért”.
Az írországi katolikus egyház pedofilügyeiről egy 2009-es jelentés rántotta le a leplet, amely az 1970-es évek óta elkövetett zaklatásokról számolt be. Eszerint a fiatalkorúak elleni visszaélések elsősorban az egyházi közösségek által működtetett intézményekben, így iskolákban, árvaházakban, kórházakban vagy gyermekotthonokban történtek, és több tízezer gyermek szenvedett súlyos megrázkódtatásokat, számolt be akkor a kilenc évig tartó vizsgálat. A jelentés körüli vihart XVI. Benedek pápa igyekezett csillapítani, aki lelkipásztori levélben bocsánatot kért a szexuális visszaélések áldozataitól, és vizsgálatot indított az elkövetők ellen.
A felháborodás azonban nem csillapodott Írországban, a katolikus hívek jelentős részének megrendült a bizalma az intézményben. Nem sokkal később, 2015-ben az ír lakosság egy népszavazáson zöld utat adott a melegházasság engedélyezésének, idén pedig az abortusz legalizációjára bólintottak rá.
Utóbbi azonban összetettebb kérdést jelentett, hiszen Írországban teljes volt az abortusztilalom: a nemi erőszak, vérfertőzés vagy a magzat fejlődési rendellenessége sem jelentett elegendő indokot. Az illegális terhességmegszakításért akár 14 év börtönbüntetés is járhatott, a szigorú szabályozás pedig több tragédiához és a Nagy-Britanniába irányuló abortuszturizmushoz vezetett.
Az egyházfő írországi látogatása során a homoszexualitását nyíltan vállaló ír miniszterelnökkel, Leo Varadkarral is tárgyalt. A kormányfő arra kérte a pápát: vesse latba a befolyását annak érdekében, hogy igazságot szolgáltassanak a visszaélések áldozatainak.
A hírügynökségek szerint a pápa és a kormányfő közötti megbeszélésén szót ejtettek az azonos neműek házasságáról is. A pápának egyébként az utóbbi években számos pedofilbotránnyal kellett szembenéznie. Az utóbbi időszakban több chilei, amerikai és ausztrál főpap lemondását is elfogadta hasonló ügyek miatt. Legutóbb az Egyesült Államokban pattant ki egy, amely szerint több mint 300 pennsylvaniai pap követett el szexuális visszaéléseket az elmúlt években.
A fentiek ellenére Írország így is Európa egyik leginkább katolikus országa, a lakosság közel 84 százaléka római katolikusnak vallja magát egy 2011-es felmérés szerint. Az ugyanakkor sokat elmond, hogy míg II. János Pál pápa 39 évvel ezelőtt mondott miséjén 2,7 millió ír vett részt, a tegnapi Phoenix Park-i szertartásra mindössze félmillió embert vártak.
A szkeptikusok közben tüntetéseket szerveztek a knocki jelenés helyszínének közelében fekvő Taumban, ahol néhány évvel ezelőtt több száz gyermek holttestét tárták fel, az egyházi fenntartású intézmények egyéb borzalmairól rántva le a leplet.