A dokumentum egy 15 pontból álló nyilatkozat, amelyben a G7-ek egyebek mellett elítélik az Iszlám Állam dzsihadista szervezetet és az általa elkövetett terrorcselekményeket és elkötelezik magukat arra, hogy a terrorizmussal szembeni küzdelmet a lehető legmagasabb fokon folytatják.
Úgy tudni, az irat szövege egy szolidaritásvállalással kezdődik a manchesteri merénylet áldozatainak családjaival, és határozottan elítéli a terrorizmus bármely formáját. A dokumentum emellett egységre szólít fel a nyugati életmód és értékek védelmében.
Az olaszok azt szeretnék, hogy a G7-ek állapodjanak meg a menekültválság kihívásainak közös kezelésében. A többi között a nyilatkozatban a szóban forgó államok kötelezettséget vállalnának arra is, hogy a menekültek integrációját is elősegítik, megelőzve ezzel a nyugati nagyvárosok elővárosainak gettósodását, ahol aztán az iszlamisták toborozhatnak maguknak újoncokat.
A G7-csúcstalálkozó egy nem hivatalos fórum, ezért az ott elfogadott határozatoknak sincs jogilag kötelező erejük. A világ legfejlettebb iparú országait tömörítő G7 csoport döntései ugyanakkor politikai jelentőséggel bírnak, s nem csupán a résztvevő államok számára.
Bírálói viszont túlzottnak tartják a csúcstalálkozók körüli felhajtást, szerintük a G7-eknek nincs felhatalmazásuk arra, hogy az egész világ számára hozzanak döntéseket.