„Nem lehet elégszer és elég hangosan megismételni: a bevándorlók és a menekültek revitalizálják és megújítják Amerikát” – jelentette ki az amerikai elnök. Obama kiemelte, hogy míg más országok pusztán befogadhatják a bevándorlókat, az amerikaiak abban különböznek tőlük, hogy ők maguk is bevándorlók leszármazottai. Az Egyesült Államok elnöke a Nemzeti Levéltár Múzeumában beszélt, ahol 25 országból származó 31 ember tett amerikai állampolgársági esküt. Obama kiemelte, hogy az első bevándorlók vallási üldözöttek voltak, valamint a függetlenségi nyilatkozat aláírói közül nyolcan maguk is a bevándorlók közül kerültek ki. Kitért arra is, hogy az Egyesült Államok sokszor nem állt ki értékei mellett befogadó nemzetként, s felidézte az országba érkező egykori ír, kínai és egyéb származású bevándorlók és rabszolgák sorsát.
„Eltelik egy emberöltő, majd még egy, s hirtelen már azt sem tudjuk, honnan származunk” – mutatott rá Barack Obama. Az amerikai elnök arról igyekszik meggyőzni a közvéleményt, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet feltartóztatását célzó stratégiája hatékony, s azt hangsúlyozta, hogy Amerika befogadó nemzet, s kiáll a vallási türelem mellett. Ezzel kimondatlanul is szembehelyezkedett Donald Trumppal, aki a San Bernardino-i terrortámadás után arra szólított fel, hogy egyetlen muszlimot se engedjenek be az országba. „El kell szánnunk magunkat, hogy mindig szembeszálljunk a gyűlölet és az intolerancia minden formájával” – húzta alá Obama.
Az amerikai elnök következetesen ellenzi a menekültkérdés és a terrorizmus összemosását, ugyanakkor számos republikánus politikus bírálta, amiért támogatja, hogy az Egyesült Államok a jövő év végéig tízezer szíriai menekültet fogadjon be. Kritikusai attól tartanak, hogy a menekültek között megbújva dzsihadisták is bejuthatnak az országba.