Jean-Claude Juncker hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság tizenkét különböző offshore-ellenes törvénytervezetet dolgozott ki az elmúlt egy évben. Elmondta azt is, hogy érthető az európai polgárok aggodalma, hiszen az adóparadicsomokba menekülő vállalkozások mintegy 70 milliárd euróval károsították meg az uniós államokat. Saját politikusi felelősségéről úgy nyilatkozott: „Meg kell érteniük, a világ egy egész más hely volt annak idején.”
Az Európai Parlament ügyeivel foglalkozó The Parliament Magazine beszámolója szerint a meghallgatáson Werner Langen, az EP-vizsgálóbizottság elnöke csalódottságának adott hangot, amiért az offshore-botrányban érintett személyek, bankárok és ügyvédek nem voltak hajlandók a képviselők munkáját segíteni. Fabio De Masi, a vizsgálóbizottság egyik alelnöke szerint Luxemburg miniszterelnökeként Juncker „Európa legnagyobb adókartelljének volt a kitervelője és keresztapja”.
Az Európai Parlament tavaly júniusban állította fel azt az eseti bizottságot, amely az offshore cégek működésével és haszonélvezőivel kapcsolatos iratokat vizsgálja. Az offshore-botrány tavaly áprilisban robbant ki, miután a sajtóban információk jelentek meg több mint 214 ezer ilyen cégről és tulajdonosaikról a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott 11,5 millió dokumentum alapján – emlékeztetett az MTI.
A tavaly létrehozott EP-vizsgálóbizottság feladatköre kiterjed a LuxLeaks néven elhíresült botrány további részleteinek felderítésére is. A LuxLeaks-botrány nem sokkal Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök 2014. novemberi hivatalba lépését követően robbant ki, miután oknyomozó újságírók kiszivárgott iratok alapján feltárták, hogy Juncker miniszterelnöksége alatt a nagyhercegség adóhivatala gyakorlatilag ipari léptékben tette lehetővé multinacionális vállalatok számára, hogy a máshol keletkezett bevételeik után ténylegesen más országokban fizetendő adójuknak Luxemburgban csak a töredékét kelljen leróniuk.
Juncker 1989-től kezdve húsz éven át volt Luxemburg pénzügyminisztere, 1995-től 2013-ig miniszterelnöke, nyolc éven keresztül pedig az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő eurócsoport elnöke. 2014 november elseje óta áll az Európai Bizottság élén. Idén januárban újabb hírek jelentek meg arról, hogy még luxemburgi vezetőként megakadályozta az adóelkerülés ellen tervezett európai uniós lépések meghozatalát.
Nemrég egy interjúban érzékeltette, nem jelölteti magát 2019-ben újabb mandátumra.