„További halottak a négy napja tartó tüntetésen”, írja a nicaraguai El Nuevo Diario napilap szalagcíme. A lap beszámol arról is, a vasárnap elhunytak között van egy helyi újságíró, Angel Gahona, akit Nicaragua karibi partján, Bluefields nevű településen lőttek le. Az El Meridiano nevű helyi csatorna igazgatója éppen a tüntetésről közvetített élő adásban, amikor egy fejlövés érte.
A sokkoló felvétel körbejárta a közösségi médiát és komoly felháborodást okozott a régióban, ahol eddig Nicaraguát biztonságos országként tartották számon. A nemzetközi szervezetek a rendőrségi erőszakról tudósítottak, a Vöröskereszt munkatársai pedig jelezték, csütörtök óta már több mint 320 sérültet kezeltek.
A tüntetések egy szerdán elfogadott intézkedés nyomán kezdődtek, amelynek célja, hogy megemelje a dolgozók járulékait, miközben 5 százalékkal csökkenti a nyugdíjak összegét. Nicaraguában, ahol a lakosság fele egyébként is mélyszegénységben él, ez az utolsó csepp volt a pohárban. A közép-amerikai ország több városában is utcára vonultak, hogy az új intézkedés és az egyre inkább autoriter vezetés ellen tüntessenek. A demonstrálók megrongálták a kormányépületeket a fővárosban, a diákok pedig elbarikádozták a managuai egyetem épületét.

Egy 15 éves diákot gyászolnak Managuában
Fotós: Reuters
Az emberi jogi szervezetek a rendőrség és a katonaság túlkapásairól számoltak be, az Amnesty International nemzetközi szervezet munkatársai szerint a kormány „rémisztő csapásokat mért az egyet nem értőkre”. A tüntetések során legalább 25 ember, köztük egy rendőr is életét vesztette. A tudósítások szerint a hatóságiak legalább 67 tüntetőre rálőttek, és további 43 ember eltűnt a tüntetés során.
Daniel Ortega nicaraguai elnököt 2007-es hatalomra kerülése óta még nem érte ekkora kihívás. A korábbi marxista gerillavezér az utóbbi tíz évben viszonylag stabil helyzetet tudott kialakítani Nicaraguában, ahol a szocialista berendezkedés ellenére a külföldi befektetőknek is kedvezett. A hírhedten veszélyesnek számító északi szomszédaival – El Salvadorral és Hondurasszal – szemben Nicaraguában a hadsereg segítségével biztonságot teremtett, és az utóbbi években a turisztikai szektor is szárnyalni kezdett a partszakaszokon.
A népszerű Ortegát azonban egyre több kritika érte az utóbbi időben autoriter intézkedései, illetve a dinasztiaépítési kísérlete miatt. Az elnök most jelezte, kész tárgyalni a privát szektorral, és egy közös megoldást kidolgozni, mivel az intézkedések életbe léptetését csak júliusra tervezték. A privát szektort tömörítő COSEP azonban közölte: nem hajlandó tárgyalni, amíg Ortega nem állítja le a rendőrségi erőszakot. „Sürgetjük a feltételeink megteremtését, mielőtt további vér folyna” – jelezték.