A célnak annak kell lennie, hogy ezekkel az intézkedésekkel leállítsuk a szociális rendszerünkbe való bevándorlást. Ez az elmúlt évek egyik nagy problémája – e szavakkal jelentette be Sebastian Kurz kancellár az osztrák szociális segélyezés reformját.
A jövő áprilistól életbe lépő intézkedéscsomag lényege, hogy a támogatások fókuszába azokat a legfeljebb kétgyerekes családokat állítja, amelyekben a szülők jól tudnak németül. A maximális, fejenként 863 eurós (280 ezer forintos) támogatásra az számíthat majd, aki kiválóan ismeri a nyelvet, és az osztrák értékekről szóló kurzus elvégzésével is bizonyítja, kész a beilleszkedésre. Ennek az adja a jelentőségét, hogy a kifizetések 60 százalékát bevándorlók kapják, akik főleg Bécsben és környékén élnek, a számuk pedig 2012 óta jelentősen nőtt.
– A németnyelv-tudás a segélyezés egyik kulcsa – szögezte le Heinz-Christian Strache alkancellár, a Kurz Osztrák Néppártjával (ÖVP) csaknem egy éve közösen kormányzó, jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt elnöke.
A nem osztrák EU-állampolgárokat, így a kint élő magyarokat a mostani lépés alól öt évre mentesítették (viszont érinti őket a külföldön élő gyerekek utáni családi pótlék csökkentése, amiről korábban már írtunk). A kormány egyébként olyan, nem anyagi ösztönzőkkel is a bevándorlók integrációjára törekszik, mint például annak a gyakorlatnak a januári felszámolása, hogy az osztrák gépjárművezetői vizsgát törökül is le lehet tenni.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága bírálta a segélyek megkurtítását, mondván: a menekültek még inkább a szegénységi küszöb alá kerülnek. A Der Standard hasábjain pedig Michael Fuchs osztrák szociológus fejtette ki aggodalmát, hogy a szigorítás a bűnözés felé terelhet elszegényedőket. De éppen a bécsi liberális lap összeállításából derül ki: a szigorítás messze nem olyan radikális, mint amilyet Kurz a választási kampányban ígért.
Erre részben bírósági döntések, részben pedig a tartományokkal való egyeztetések kényszerítették rá a kormányt; maga az ÖVP is több helyütt, így Alsó- és Felső-Ausztriában, Tirolban, Karintiában és Vorarlbergben is baloldali pártokkal együtt kormányoz. Szó nincs már például arról, hogy egy háztartás legfeljebb havi 1500 eurót (486 ezer forint) kaphasson: egy négy- vagy ötgyerekes család a jövőben is több mint kétezer eurós segélyben (648 ezer forint) részesülhet, a teljes jövedelme pedig a családi pótlékkal együtt a háromezer euróhoz (972 ezer forint) közelíthet.
SZIGORÚ OLASZ CSOMAG
Törvényerőre emelkedett Olaszországban a Matteo Salvini belügyminiszter nevével fémjelzett migrációs biztonsági csomag, miután a római parlament alsóháza is nagy többséggel rábólintott a végleges szövegre. A nemmel szavazó ellenzéki, balközép Demokrata Párt képviselői ugyanakkor tiltakozásként fehér maszkot viseltek, mivel szerintük a Salvini-rendelet arc nélküli láthatatlanokat teremtett, megvonva a védelmet a migránsoktól. A mostani törvénycsomaggal bővítették a biztonságosnak tartott államok listáját, amelynek polgárai nem jogosultak menedékjogra, szigorították a humanitárius okokból adható menekültstátus feltételeit, és az olasz hatóságok az eddiginél keményebben lépnek fel a bűncselekményt elkövető bevándorlókkal szemben. Meghosszabbították továbbá az illegális és a kiutasítandó migránsok táborban tartásának idejét, valamint megnehezítették az olasz állampolgárság megszerzésének feltételeit. Több forrás jut majd a kiutasításokra. Korábban Salvini úgy nyilatkozott, az érkezőknek csak a hét százaléka valódi menekült. (MTI)