Nem választotta tegnap miniszterelnökké a jereváni parlament rendkívüli ülése Nikol Pasinján örmény ellenzéki vezetőt. A politikus jelöltségét a kormányfői tisztségre mindössze 45 képviselő támogatta, Pasinjánnak viszont 53 voksra lett volna szüksége a 105 tagú törvényhozásban a megválasztásához.
Az örmény alkotmány szerint amennyiben az első szavazás az új miniszterelnök személyének kiválasztására kudarccal végződik, másodikat kell tartani egy héten belül. Ha ez utóbbin sem sikerülne a kellő szavazatszámot megszereznie a jelöltnek, a parlamentet fel kell oszlatni – jelentették hírügynökségek. Ez esetben tovább mélyülne az örmény politikai válság.
Még a szavazás előtt Pasinján „politikai cunamit” helyezett kilátásba arra az esetre, ha nem választják meg. A kormányzó Köztársasági Párt képviselői „ne essenek abba a tévedésbe, hogy gyengeségnek tekintik a nép türelmét” – hangoztatta, ismét az utcára szólítva az örményeket.

Az örmény ellenzéki politikus az utca támogatását élvezi, ám a parlamentét nem
Fotós: Reuters
A Szerzs Szargszján kormányfő megválasztása elleni tömegtüntetéseket szervező 42 éves Pasinján előzőleg megszerezte valamennyi parlamenti ellenzéki párt támogatását. Szargszján – aki korábban államfő volt – a korrupció miatti közfelháborodás kiváltotta kormányellenes tüntetések nyomására április 23-án lemondott kormányfői tisztségéről.
A tegnapi parlamenti ülés idején több mint harmincezren tüntettek Pasinján mellett a Jereván szívében található Köztársaság téren, zászlókat lobogtatva és a „Nikolt kormányfőnek” jelszót skandálva. Az ellenzéki politikus megválasztása gyökeres változást hozna Örményország, Oroszország szövetségese életében, amelyet az 1990-es évek óta gyakorlatilag ugyanazok irányítottak.
„Moszkva közelről figyeli, hogy a jereváni fejlemények a grúziai és ukrajnai mintát követik-e, ahol a népfelkelés hatására megválasztott új vezetők kivonták országukat Moszkva befolyása alól. A Törökországgal és Iránnal szomszédos kaukázusi államnak ráadásul évtizedek óta tartó területi vitája van Azerbajdzsánnal Hegyi-Karabah miatt”, jegyezte meg a Reuters hírügynökség. Azt ugyanakkor Pasinján is közölte, a jövőben is szoros kapcsolatot kíván fenntartani Moszkvával, írta a távirati iroda.