A magányos merénylők által elkövetett terrortámadások a jövőben is folytatódni fognak, de ez a jelenség javarészt csak rendészeti eszközökkel kezelhető, jelentette ki Mark M. Lowenthal, a CIA elemzésért felelős egykori igazgatóhelyettese tegnap az Antall József Tudásközpont és a Konrad Adenauer Alapítvány közreműködésében szervezett budapesti konferencián. A George W. Bush elnöksége alatt magas rangú hírszerzési tisztviselőként tevékenykedő szakértő fontosnak tartotta kiemelni, hogy a terrorizmus nem jelent egzisztenciális fenyegetést a nyugati országokra. Lowenthal úgy véli, hogy ennek hangsúlyozásával csak felnagyítjuk a problémát. Emlékeztetett, hogy a terroristák sosem nyertek a történelem folyamán. Elmondása szerint most sem fognak, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a terrorizmust életre keltő problémák politikai rendezése a korábbi tapasztalatok szerint akár több évtizedig is eltarthat, így türelmesnek kell lennünk. Nem fogjuk tudni előre, hogy melyik volt az utolsó terrorakció, mondta Lowenthal.

A világháló az egyik legfőbb kommunikációs csatorna a támadások megszervezésére
A terrorizmus elleni küzdelemre fókuszáló rendezvény előadói nagy hangsúlyt helyeztek a világhálóra mint új műveletei területre. Alfred Rolington brit kiberbiztonsági szakember szerint rendkívül fontos megértenünk az internet sötét oldalaként is emlegetett, úgynevezett mély web működését ahhoz, hogy értékelhető információkat tudjunk kinyerni az ott zajló adatforgalomból. Ehhez azonban újabb keresőmotorokat és egyéb módszereket is igénybe kell venni.
Az iszlamisták ellen azonban nemcsak a világháló zárt részein, hanem a közösségi oldalakon is fel kell lépni, véli Marie-Helen Maras kriminológus.
A szélsőséges tartalmakat száműzni kell a közösségi médiából, jelentette ki a korábban az amerikai haditengerészet kötelékében szolgáló kutató. Kiemelte, hogy a radikálisok ezen platformok felhasználásával több millió embert érhetnek el, és megkaphatják az általuk oly vágyott figyelmet. Maras szerint a terrorakciókat rendre túlreagáljuk, amit aztán az iszlamisták könnyen felhasználnak propagandakampányaikban. A szakértő technikailag nem tartja nehéznek a szélsőségesek elleni fellépést a világhálón, az intézkedés anyagi vonzatai miatt azonban adókedvezményekkel kell ösztönözi a közösségi oldalakat üzemeltető vállalatokat.