Vele szolidárisakra, adományozókra biztosan számíthat Jonathan Pollard, de egyelőre talán ő sem tudja pontosan felmérni, milyenek lesznek a mindennapjai a börtönfalon kívül. Az Izraelnek való kémkedésért még a 80-as években életfogytiglani börtönre ítélt, ám a múlt pénteken – nem teljesen váratlanul – feltételesen szabadlábra bocsátott amerikai férfi a tervek szerint New Yorkban kíván letelepedni, mivel öt évig nem hagyhatja el az Egyesült Államokat (és az internetet sem használhatja). Eközben Izraelben várja felesége, Esther, aki szavai szerint „alig várja már a pillanatot, hogy magához ölelhesse…”
Izraeli hírforrások szerint a 60 éves, túlsúlyos és több betegségben is szenvedő egykori haditengerészeti hírszerző ügyvédei jogi úton támadják meg Pollard szabadon bocsátásának feltételeit, míg első felesége, Anne, akitől még a 90-es években, börtönévei alatt vált el, Izraelt perli, hogy ismerje el, a belbiztonságának dolgozott, továbbá kárt okozott az imázsának azáltal, hogy bagatellizálta őt, és értelmi képességeit is megkérdőjelezte.
Ma sem tartják egyértelműnek, mennyit használt Izraelnek és mennyit ártott egyben Amerikának a még a hidegháború idején aktív Pollard, akinek a törvények értelmében legalább harminc évet kellett rács mögött töltenie. Egyesek szerint a haditengerészettől kikerült információk Izraelnek nem sok újdonságot szolgáltattak, míg mások, így a pere idején hivatalban lévő elnök, Ronald Reagan védelmi minisztere, Caspar Weinberger úgy vélte, különösen nagy kárt okozott, a szovjet KGB-t is segítette közvetve. Annyi viszont bizonyos: Pollard sorsa annak mércéjévé vált, hogy az Egyesült Államok, mint 1989 után már a világ egyetlen szuperhatalma, hogyan büntet egy akármilyen jó szövetségesének dolgozott kémet – de mégiscsak kémet –, egyben pedig húsz éven át beárnyékolta az amerikai–izraeli kapcsolatokat.
Mindenesetre érdekes, hogy – legalábbis tegnapig – az Egyesült Államok két nagy véleményformáló lapja közül a The New York Times és a The Washigton Post sem foglalt állást vezércikkben a kérdésben. A bulvár The New York Daily News ugyanakkor helyeselte a szabadulást, rápirítva Barack Obama elnökre, aki korábban nemet mondott a Pollard kiengedését sürgető Benjamin Netanjahunak. Az izraeli kormányfő utólag, nyilatkozatban üdvözölte a döntést. A The Daily Beast pedig hiába próbált állásfoglalást kicsikarni a 2016-os elnökjelöltségre készülő indulókból, mindössze az egyik republikánus éllovas, Ben Carson stábja válaszolt: ő megbékélt a döntéssel. Washingtonban ismert volt: a titkosszolgálatok nem örültek Obama döntésének, amelynek már hónapokkal ezelőtt híre ment.