Kínkeservesen, de eddig jóváhagyták az amerikai szenátorok Donald Trump elnök kinevezettjeit; így tegnapra virradóra megszavazták egyik társuk, Jeff Sessions jelölését, akinek már rég el kellett volna foglalnia a helyét a Trump kitiltási rendelete miatt jogi és civil támadások kereszttüzében álló igazságügyi tárca élén. A washingtoni felsőház 52:47 arányban voksolt Sessions mellett, miután a republikánus többségnek sikerült „leállítania” Elizabeth Warren szenátornőt, aki egyenesen Martin Luther King özvegyét készült bevetni a hetek óta élesen vitatott miniszteri kinevezés megakadályozása érdekében. Warren Coretta Scott King, az egykori polgárjogi harcos feleségének levelét olvasta volna fel; az 1986-ban íródott szöveg Sessions demokrata elkötelezettségét vonta kétségbe.
De Warren ezzel egy szenátortársát (Sessionst) sértette volna meg, amit ügyrendi szabály tilt, és ezért el is vették tőle a szót. Harminc éve a szenátus megakadályozta, hogy a rasszizmussal vádolt déli – alabamai – Sessions szövetségi bírói megbízást kaphasson. Mostani kinevezése mindennek dacára egy fokkal könnyebben ment, mint Betsy DeVos oktatási miniszteré, aki mellett – példátlanul – Mike Pence alelnöknek kellett beszállnia, hogy biztosítsa a jóváhagyáshoz az 51:50 arányú szavazattöbbséget.
Amerika eközben továbbra is a San Franciscó-i székhelyű fellebbviteli bíróság döntésére vár, amely megerősítheti Trump hetekkel ezelőtti beutazási tilalmi rendeletének elsőfokú felfüggesztését, de újból végrehajthatónak is kimondhatja azt. Megfigyelők bármelyik esetben azt tartják a legvalószínűbb eshetőségnek, hogy az ügy a legfelső bíróságra kerül. Trump ismét nyilatkozatháborúba bocsátkozott az igazságszolgáltatással: szégyenteljesnek nevezte a rendeletére vonatkozó bírósági meghallgatást, és úgy vélte, a bírók olyasmit nem értettek meg, amit „egy rossz középiskolai tanuló is felfogna”. Az elnök jelöltje a legfőbb taláros testületbe, Neil Gorsuch „demoralizálónak” és „csüggesztőnek” nevezte Trump szavait.
Mindenesetre Trump kitiltási rendeletének bőségesen vannak hívei Európában, így hazánkban is. A brit Királyi Külügyi Intézet – londoni székháza után közkeletű nevén: a Chatham House – felmérése szerint a vizsgált tíz európai országból nyolcban a megkérdezettek többsége leállítaná a bevándorlást a főleg muszlim többségű államokból. A legnagyobb arányban a lengyelek (71 százalék), az osztrákok (65), illetve a magyarok (63) gondolkodnak így. A németek és az olaszok többsége is szigorítana.