A vártnál jobban emelkedhetnek az olajárak 2018 második felében, mivel a washingtoni kormány novemberig ki akarja iktatni az iráni olajexportot – áll a Morgan Stanley amerikai befektetési bank legfrissebb, módosított előrejelzésében. Az Irán elleni, a vártnál keményebb amerikai szankciók nyomán az iszlám köztársaság olajtermelése napi 1,1 millió hordóval eshet olyan időben, amikor csúcsra jár a globális kereslet.
A pénzintézet szerint ráadásul a korábban prognosztizáltnál nagyobb mértékben csökkenhet Líbia és Angola kitermelése is, aminek révén az idei második félévben napi 600 ezer hordóval kevesebb nyersanyag kerülhet a világpiacra. Mindennek eredményeként a Morgan Stanley azt a következtetést vonta le, hogy a Brent nyersolaj hordónkénti átlagára 85 dollárra kúszhat a következő fél évben. Ez az ár 7,50 dollárral magasabb a korábban becsültnél.
A Brent hordójáért jelenleg 78 dollárt kell fizetni a májusi három és fél éves csúcs, azaz 80,50 dollár után. A nyersanyagpiaci üzletkötések 5 százalékkal emelkedtek a múlt héten, miután az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője közölte, hogy az USA kormánya november 4-ig rá akarja szorítani a vásárlókat iráni rendeléseik teljes beszüntetésére.
A Morgan Stanley korábban úgy számolt, hogy az iráni kitermelés csak november után fog csökkenni – ez a hónap a 180 napos türelmi idő vége, azaz hogy a világpiaci vásárlók felszámolják iráni kapcsolataikat a májusban bevezetett szankciók után. Ennek a forgatókönyvnek az érvényesülése esetén a perzsa állam napi 700 ezer hordó olaj exportjától esik el 2019-ben.
A befektetési bank arra számít, hogy Irán Európába, Japánba és Dél-Koreába irányuló olajexportja – azaz napi 1 millió hordó a teljes 2,7 milliós kivitelből – minimális szintre fog zuhanni. A bank ugyanakkor azt is látja, hogy Szaúd-Arábia viszont emeli a kitermelést, és a második félévben átlag napi 10,8 millió hordóval hoz majd felszínre olajat a korábban előrejelzett 10,1 millió helyett. Várhatóan Oroszország, az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait is bővíti termelését, ám még ez sem lesz elég a piac kiegyensúlyozásához.