Alig több mint két hete hatalmazta fel a montenegrói kormány a védelmi minisztériumot arra, hogy a nyugat-balkáni ország határvédelmének megerősítése érdekében a rendőrség mellett a katonaság is biztosítsa az Albániával közös határszakaszt, a legfrissebb jelentések szerint ugyanakkor ez elegendő idő volt ahhoz, hogy a felére csökkentsék a Montenegróba érkező migránsok számát.
Erről Vojislav Dragovic, a montenegrói határőrség parancsnoka beszélt tegnap, aki elmondta: az év eleje óta 2850 illegális bevándorló érkezett az országba, korábban átlagosan naponta akár 30-an is, de amióta a katonasággal megerősítették a határvédelmet, ez a szám 15-re csökkent. A montenegrói–albán határszakasz egyébként 172 kilométeres, emlékeztetett a távirati iroda.
Dragovic beszélt arról is: a közel-keleti migránsok csupán tranzitországként tekintenek az országra, és a menekültkérelem benyújtása után gyorsan elhagyják azt. „Ugyancsak illegálisan” – tette hozzá.
A televízió riportja szerint a bevándorlók többsége Szíriából, Pakisztánból, Afganisztánból, Algériából, Líbiából és Marokkóból érkezik. A The Balkan Insight nevű angol nyelvű portál emlékeztetett: az illegális határátlépések ugrásszerűen megnőttek az utóbbi hónapokban, hiszen a nyugat-balkáni országot a 2015-ös migránsválság idején elkerülték a bevándorlók.
Az elmúlt időszakban azonban új útvonalak alakultak ki: Görögország felől Albánián, Montenegrón, Bosznia-Hercegovinán és Horvátországon, illetve Szlovénián keresztül vezetnek Nyugat-Európába. Podgorica még júniusban jelezte, tervezi, hogy megállapodást köt a Frontex uniós határvédelmi ügynökséggel.
„A tapasztalat azt bizonyítja, hogy a migrációs hullámok által sújtott régiók önmagukban nem képesek megbirkózni a jelenséggel” – így a kormány.