- Mexikóban a gyilkossági ráta rekordot döntött
- Enrique Pena Nieto elnököt annak ellenére sem „bántja” a balliberális sajtó, hogy az áldozatok között újságírók is vannak.
- Már a születéskor várható élettartamra is kihatással van a rengeteg emberölés
Hatalmas szerencséjük van azon demokráciáknak, ahol üptre gyilkolnak, mint Indiában a muzulmánokat vagy Mexikóban újságírókat, de a fősodratú sajtó nem bélyegzi meg őket „populista” rendszereknek. Szemben a populistán biztonságos Magyarországgal vagy Lengyelországgal. Az előbbi esetekben rendszerbírálat még a legsúlyosabb bajokat ecsetelő cikkekben sem található. Ez is azért van, mert a nyugati sajtó saját töredelmes bevallása szerint szabad.
Így tudósít a svájci Tagesanzeiger nevű balliberálisan aranyos napilap, amely „Több mint három gyilkosság – óránként” címmel számol be arról, hogy Mexikóban a gyilkossági ráta rekordot döntött. Mindez a kábítószer kereskedelemmel kapcsolatos.
Májusban gyilkosság ügyében 2186 esetben vizsgálódtak a mexikói hatóságok.
A kormány nemrégiben közölte, hogy a gyilkosságok aránya az egész lakossághoz viszonyítva soha nem volt olyan magas, mint most azóta, hogy 20 évvel ezelőtt megkezdték az erre vonatkozó statisztikai adatok gyűjtését.
Májusban 2452 gyilkosságot hajtottak végre. Zárójeles megjegyzés: közöttük sok újságíró is volt, de hát ki merné bántani Enrique Pena Nieto elnököt, ezt a kedves mexikói Macront, aki úgy szerette Obamát, Hillaryt és a velejáró dolgokat.
E gyilkossági arány napi 80 emberölést jelent, óránként 3,3 gyilkosságot.
Összehasonlításként a lap táblázatokat is közöl: tavaly májusban például 1907 ember esett gyilkosság áldozatául, szemben az említett 2452-vel idén májusban.
A Tagesanzeiger a Reuters brit hírügynökséget idézi, amely szerint a bűnelkövető erőszak „drámaian felszökött” Mexikóban. Gyilkolnak az utcákon, elégett emberi holttesteket találnak tömegsírban, bűnözői bandák áldozataikat hidakról lógva találják, amivel a rivalizáló bandák egymásnak is üzennek.

Mexikóban sok újságíró is gyilkosság áldozatává válik
Az amerikai Fund for Peace alapítvány szerint a világon sehol nem rosszabbodott annyira a helyzet e tekintetben, mint Mexikóban. Az amerikai Institute for Strategic Studies agytröszt szerint az erőszak immár egy fegyveres konfliktus szintjét érte el. 23 000 gyilkossággal Mexikó Szíria után rögtön a második az áldozatok számát tekintve.
Amikor Enrique Pena Nieto 2012 végén elfoglalta mexikói elnöki posztját, eleinte csökkent a gyilkosságok száma. De az elnök semmiféle drogellenes háborút nem indított, nem dolgozott ki ezek kezelésére stratégiát és még csökkentette is a katonaság jelenlétét. 2015-re a helyzet ismét nagyon rosszra fordult.
Tavaly Nieto elnöki periódusának legrosszabb éve volt az erőszak elkövetése terén. Idén még rosszabb lesz. Az év első hónapjában 9916 embert öltek meg, ami 28 százalékkal több, mint tavaly a hasonló időszakban.
Májusban a gyilkossági arány 23,1 áldozat volt százezer emberre vonatkoztatva.
Mindez a várható élettartamra is már kihat.
Mexikóban ez 2000 óta stagnált 2005-ig, amikor megindult a lejtmenet és a mexikói férfiak várható élettartama egy fél évvel csökkent és 74,8 évre esett. Szemben például a japán 83,7 vagy a svájci 83,3 éves várható élettartammal.
És egy utóirat. Néhány hete a Russia Today televízióban kitűnő dokumentumfilmben mutatták be a gyilkosságok iszonyatos mértékét. Morelos városában a stáb nem tudott olyan járókelővel beszélni, akinek valamelyik családtagját, barátját vagy ismerősét nem gyilkolták volna meg.
Még szerencse, hogy az elkövetők nem voltak populisták.