„Kicsit olyan, mintha egy űrállomáson élnék” – így jellemezte Assange a nagykövetség épületében töltött éveket 2015 februárjában. Az egykori újságíró a fogságban is gondosan ügyel arra, hogy életjelet adjon magáról, így nagykövetségi mindennapjairól rengeteg információ kiszivárgott.
A politikai menedéket élvező férfit a világ egyik legkeresettebb személyeként tartják számon, Svédország és Nagy-Britannia szökevényként kezeli, mások pedig hősként ünneplik az USA titkos diplomáciai iratainak közzététele miatt. A fogság első éveiben úgy tűnt, hogy Assange londoni élete majdnem felhőtlen. A The Los Angeles Times hozta nyilvánosságra, hogy a 44 éves férfi rendszeresen edz, Az elnök emberei című televíziós sorozatot nézi, illetve rengeteget olvas a követség számára elkülönített részében. Az ötszázadik elzárva töltött napon a WikiLeaks-vezér úgy nyilatkozott, hogy bár nehéz minden nap ugyanazt a négy falat bámulni, a nagykövetségi alkalmazottak szinte családtagként kezelik, és egyáltalán nem érzi magát bezárva. „Jó munkát végzek, mivel nincs időm másra. Kontraproduktív, hogy ide száműztek, hiszen mi mást csinálhatnék, mint a munkám?” – viccelődött az ausztrál. A nagykövetség épületében Assange vendégeket is fogadott, olyan hírességek is megfordultak nála, mint John Lennon özvegye, Yoko Ono vagy a popsztár Lady Gaga.
Kevés „önkényesen fogva tartott” ember mondhatja el magáról, hogy életéről hollywoodi szuperprodukció készült. Bill Condon rendezésében 2013-ban mutatták be a The Fifth Estate című filmet, amely Assange szerint csupán „hollywoodi propaganda”, amely megpróbálja bemocskolni a WikiLeaks-alapítót. Hogy a film biztos bukás legyen, az ausztrál a nagykövetség londoni épületéből elrendezte, hogy az amerikai premierrel egy időben kikerüljön az internetre saját dokumentumfilmje, a Mediastan. Assange a Hollywood Foreign Press Association, a Golden Globe-díjat megítélő szervezet tagjaival is közölte Skype-on, hogy Condon filmje biztos bukás lesz.
A fogság első pár száz napja után egyre negatívabb riportok születtek Assange követségi életéről. Fernando Villavicencio ecuadori újságíró szivárogtatta ki, hogy a WikiLeaks alapítójának minden napja szenvedés, rendszeresen összetűzésbe kerül a képviselet alkalmazottaival, a rá vigyázó őrök pedig minden lépését figyelik és dokumentálják. „Egyértelmű, hogy a körülmények miatt pszichológiai sérülést szenvedhet. Az is világos, hogy ezt nem tudja elkerülni vagy minimalizálni” – közölte Assange állapotáról az egyik ecuadori származású tudósító. Arról is beszámolnak, hogy az egykori újságíró gyakran kiabál álmában, és néha dühkitörései vannak.
A Fortune magazin két konkrét esetről is beszámol. Egy alkalommal a férfi a nagykövetség épületének egy számára tiltott szobájában járt, majd összetűzésbe került egy őrrel, aki azt állította, hogy Assange az épület biztonsági rendszerét akarta megvizsgálni. Egy másik esetben Assange a hajnali órákban szándékosan feldöntötte a szobájában lévő hatalmas könyvespolcot. A rá figyelő őrök ekkor értesítették a diplomáciai képviselet vezetését, hogy problémák lehetnek a férfi mentális állapotával.
Brit sajtóforrások szerint a nagykövetség előtt naponta brit rendőrök tucatjai fordulnak meg, arra várva, hogy letartóztathassák a férfit. Állítólag az ecuadoriak Assange csapatával együtt számtalan tervet kitaláltak, hogy kicsempésszék a férfit az épületből. Megfogalmazódott, hogy a tetőn keresztül, helikopterrel menekítik ki, vagy elvegyítik a közeli Harrods áruház vásárlói között.