Az EMNP az MTI-hez eljuttatott szerdai közleményében üdvözölte a miniszterelnök „rég várt döntését”.
„Egyértelmű pozitívumként könyvelhető el a doktoriját plagizáló, magyarellenes megnyilvánulásai miatt is elhíresült politikus távozása, s csak remélhetjük, hogy ezzel lehetőség nyílik a romániai politikai élet normalizálására, és beindul végre egy rég várt megtisztulási folyamat. Victor Ponta vezetése alatt Románia szinte minden tekintetben erkölcsi mélypontra süllyedt, kormánya pedig az elmúlt időszakban is számos, a magyar közösség érdekeit súlyosan sértő intézkedést támogatott hallgatólagosan és tevőlegesen” – állapította meg az EMNP.
A párt abbéli meggyőződését hangoztatta, hogy Klaus Iohannis államfő helyes döntései adhatják meg a lehetőséget a jó irányba történő változásnak.
A párt értelmezése szerint a Victor Pontát elsodró tömegakarat az, hogy „Románia és benne Erdély végre ne a csalás, a plágium és a kormányzati szintre emelt korrupció, hanem a valós doktori diplomák, a tudás és a jól végzett munka, az autonóm közösségek, valamint európai értékek országa legyen” – fogalmazott az EMNP.
A párt elnöksége közölte, hogy bízik a Ponta-örökség mihamarabbi felszámolásában.
„Ismét bizonyítást nyert az a tétel, hogy amikor egy korrupt és megfáradt politikai elit nem tud, vagy nem akar megoldást találni az erkölcsi és politikai válság feloldására, akkor az állampolgári fellépésnek és szolidaritásnak kell ezt megtennie. Ez az erdélyi magyar közösség számára is fontos üzenet” – állapította meg az Erdélyi Magyar Néppárt.
Iohannis: emberek halála kellett a kormány lemondásához
Az államfő szerda este, a bukaresti regionális NATO-csúcs megbeszélései után tett politikai nyilatkozatot a romániai belpolitikai eseményekkel kapcsolatban. Emlékeztetett arra, hogy a Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes autóját felvezető motoros rendőr halála, és a bukaresti Colectiv klubban kiütött, 32 ember halálát okozó tűzvész váltotta ki a kedd esti tömegdemonstrációt, mely a kormány lemondásához vezetett.
Úgy vélte: a tragédiák „a nemzet legérzékenyebb idegszálát érintették”. Az emberek azért vonultak az utcára kedden, „hogy jelenjen meg végre a felelősségvállalás a román politikában”. Megállapította, a szerdaiak voltak a valaha látott legtisztább utcai megmozdulások (Bukarestben). Nem történt incidens, összetűzés, de az emberek mégis határozottan elmondták, hogy mit akarnak.
„Halottakra volt szükség, hogy ez a lemondás megtörténjen. Ha a törvényeket tiszteletben tartották volna, senkinek sem kellett volna meghalnia” – állapította meg Iohannis. Hozzátette, sokan nagyon későn értették meg, hogy a nép akaratát nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Azt is megemlítette azonban, hogy a kormány lemondása csak egy lépés a román politika megtisztulása felé. A keddi demonstráción – szerinte – olyan sérelmek hangzottak el, amelyeket figyelembe kell vennie a következő kormányoknak. Példaként a földrengésveszélyes bukaresti épületeket és a kórházak rossz helyzetét említette.
„A politikusoknak hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy meghallgatják a választóikat. Remélem, hogy a következő kormányzók nem ismétlik meg az eddigi hibákat” – jelentette ki Klaus Iohannis.
Az államfő közölte: várja, hogy írásban megkapja a miniszterelnök bejelentett lemondását, és már csütörtökön szeretné elkezdeni a konzultációkat a parlamenti pártokkal a további lépésekről. Hozzátette: a hét végéig le szeretné zárni a tárgyalások első körét.
Victor Ponta azt követően jelentette be szerdán kormánya távozását, hogy kedd este 25 ezren vonultak fel Bukarest utcáin lemondását követelve. A felvonulók felháborodását az váltotta ki, hogy a bukaresti kerület és a kormányzat szintjén senki nem vállalt felelősséget a Colectiv klubban pénteken este kiütött tűz miatt, mely 32 ember halálát, és több mint 150 ember súlyos sérülését okozta.
A kedd esti spontán felvonulás rendbontás nélkül ért véget, a hírtelevíziók azonban forradalmi hangulatról számoltak be. A tömeg a többi között azt skandálta, hogy „A korrupció öl!”, illetve „Ponta, ha ezer szekus (titkosszolgálati tiszt) véd, akkor sem menekülsz!”.