A hosszú hetekig tartó patthelyzetet végül az oldotta fel, hogy Silvio Berlusconi (képünkön) egykori miniszterelnök, a Ligával szövetséges Forza Italia vezetője áldását adta arra, hogy Matteo Salvini, a Liga első embere tárgyalásokat kezdjen Luigi Di Maióval, az M5S vezetőjével a kormányalakításról. A március 4-i választásokon a Liga, a Forza Italia és az Olaszország Fivérei alkotta jobboldali pártszövetség a szavazatok 37 százalékát szerezte meg, míg önálló pártként az M5S érte el a legjobb eredményt (32 százalék).
Az elosztott mandátumok alapján sem a jobboldal, sem az M5S nem rendelkezik parlamenti többséggel, egymással azonban azért nem tudtak koalícióra lépni, mert a 2009-ben alakult, elsősorban az olasz politikai elitből kiábrándultak szavazataira hajtó ötcsillagosok elutasítják az együttműködést az általuk korruptnak vélt Berlusconival. Csakis külön a Ligával hajlandók tárgyalni.

Fotós: Reuters
Berlusconi szerda este azt mondta: nem áll az új olasz kormány megalakulásának útjába, de hangsúlyozta, hogy nem fog bizalmat szavazni a kabinetnek. Arra is emlékeztetett, hogy a Liga kormányra kerülésével a jobboldali szövetség nem bomlik fel, és a regionális, illetve helyi választásokon továbbra is közösen indulnak majd.
A politikus döntésében szerepet játszhatott az, hogy friss felmérések szerint a jobboldali pártszövetségen belül messze a Liga a legnépszerűbb párt, a választásokon elért több mint 17 százalékhoz képest már 22 százalék körül jár, vagyis egy előre hozott választás csak meggyengítené Berlusconi és a Forza Italia alkupozícióját – írja elemzésében a Financial Times. „A felmérések arra is rávilágítanak, hogy Berlusconi agresszív politikai érdekérvényesítési képessége a múlté, így most már ténylegesen is beszélhetünk a Berlusconi-korszak végéről” – közölte a lappal Massimiliano Panarari politológus.
Luigi Di Maio és Matteo Salvini hétfőig kért haladékot Sergio Mattarella államfőtől a közös kormányprogram megírására. A felgyorsult koalíciós tárgyalások hírére negatívan reagáltak a tőzsdék, mivel korábban mindkét párt megpendítette az euróövezet elhagyásának szükségességét. A következő római kabinet több ügyben is szembe kerülhet majd Brüsszellel, így a migráció kérdésében is, ugyanis mind az M5S, mind a Liga kemény fellépést szorgalmaz a bevándorlással szemben.
Lesz is munkája az új kormánynak. Csütörtöki hír, hogy tizennégy majdnem kivétel nélkül szíriai állampolgárt vettek őrizetbe a terrorizmusellenes hatóságok azzal a gyanúval, hogy a szíriai an-Núszra Front iszlamista szervezetet finanszírozták, többek között a balkáni útvonalon 2015-ben Magyarországra érkezettek szállításából származó bevételekből.