Váratlan helyről fúrták meg az előző amerikai elnök, Barack Obama nevéhez fűződő, a kezdetektől fogva ellentmondásos egészségbiztosítási törvény eltörlését: az azt felváltani hivatott jogszabály elfogadását végső soron nem a Demokrata Párt akadályozta meg a washingtoni képviselőházban, hanem a republikánusok rebellis szárnya. Mégpedig azért, mert még radikálisabban akarták volna felszámolni a szerintük méregdrága és az egészségügyet lezüllesztő Obamacare-t, hivatalos nevén a megfizethető ellátási törvényt. A 2010-es jogszabály nyolcadik éve vörös posztó az amerikai jobboldal szemében. Most a Szabadság nevű rebellis képviselőházi caucus (platform) az Obamacare olyan részeit is eltörölte volna – ellentétben a Fehér Ház által pártolt javaslattal –, mint például azt, hogy a krónikus betegségeket, így például a rákot túlélő emberekkel a biztosítók akkor is kötelesek legyenek szerződést kötni, ha az nem éri meg nekik anyagilag.
A caucus tagjai – köztük a magyar származású Andy Harris – tisztán piaci alapon működtetnék az egészségügyet és adókedvezményekkel ösztönöznék a polgárokat, hogy biztosítási csomagot vegyenek. A republikánusoknak többségük van a kongresszusban, de a Szabadság caucus több tucat tagja nagyobb erőt képviselt, mint a képviselőházi többség. – Belátható ideig együtt fogunk élni az Obamacare-rel – mondta Paul Ryan republikánus házelnök. Trump csalódottan vette tudomásul a kudarcot, de szerinte az Obamacare sajnos szét fog esni, nagyon rossz éve lesz, és ha felszöknek a törlesztőrészletek, a demokraták járulnak majd hozzájuk, hogy együtt alkossanak egy jó törvényt. – Az Obamacare-rémálomnak véget fogunk vetni – ígérte Mike Pence alelnök.
Az amerikai sajtó mellett szakértők is Ryan hibájának tartják az eredményt. – Részben az ő sara. Ragaszkodott hozzá, hogy az Obamacare megváltoztatása legyen az első lépés a törvényhozásban, de nem írt megfelelő jogszabálytervezetet. Trump pedig, és ezt a javára írom, hitt neki. Inkább az adóreformot kellett volna előre venni, mert annak nagyobb a támogatottsága – állítja Barry Casselman veterán amerikai elemző.