A politikus 14 év után mond le a párt vezetéséről, miután pénteken a spanyol törvényhozás megvonta tőle a bizalmat miniszterelnökként, és helyére kormányfőnek választotta Pedro Sánchezt, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkárát.
A PP rendkívüli tisztújító kongresszus hív össze, hogy új elnököt válasszon a párt élére, a posztot addig Mariano Rajoy tölti be.
„Ez a legjobb a PP-nek, nekem és Spanyolországnak” – fogalmazott Mariano Rajoy a pártja vezetőtestületi ülésének nyilvános részén mondott felszólalásában.
A politikus először nyilatkozott a leváltása óta, a történteket értékelve pedig hangsúlyozta, hogy olyan valaki fog kormányozni Spanyolországban, „aki sosem nyert választást”.
Stigmának nevezte, hogy a baloldali populisták és a katalán szakadárok támogatták a PSOE kormányra kerülését. Ez szerinte elkíséri a szocialista pártot és az új kormányt is. Véleménye szerint a szocialisták eltékozolták örökségüket egy bizonytalan jövőért és „a legrosszabb útitársakért”.
Nem a spanyolok váltották le a PP-t, hanem politikai ellenfeleink – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve, hogy az emberek mindig a PP-t választották mint első számú politikai erőt, és a konzervatívoké a parlament alsóházának legnagyobb frakciója, illetve a felsőház abszolút többsége.
„Felkészült vezetőink vannak, nincs még egy olyan párttagság, mint a miénk, nincs semmi ok a csüggedésre” – jelentette ki.
A leköszönő pártvezető beszédében rendkívül gyengének nevezte az alakulóban lévő szocialista kormányt, amelynek törékenysége nyugtalanító, amikor „Katalónia messze nem nyugszik”.
Mariano Rajoy szerint a katalán válság kezelésében az ország egységét védték, és a helyes döntéseket hozták meg.
Értékelésében kiemelte mintegy 6 és fél évi kormányzásának gazdasági eredményeit, valamint a Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorszervezet feloszlását. Mint mondta, mindkét esetben bebizonyosodott, hogy a legnehezebb és egyben a leghasznosabb is szigorúan kitartani a képviselt álláspont mellett.
A 63 éves politikus szólt arról is, hogy nem a párton kívül képzeli el jövőjét.
A PSOE azután kezdeményezte a kormányfő leváltását, hogy a bíróság első fokon ítéletet hirdetett az egyik legszövevényesebb spanyol korrupciós botrányban, a 2009-ben kirobbant úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) is. A PP fellebbezett a döntés ellen, amellyeé 245 ezer euró (77,9 millió forint) pénzbüntetés szabtak ki rá.