Chris Curtis megállapítja: a választóvonalak olyan mértékben egyértelműek voltak, hogy pusztán a társadalmi hovatartozás alapján meglehetős biztonsággal meg lehetett jósolni, ki merre szavaz a parlamenti választásokon.
Így volt ez még 1992-ben is, amikor a konzervatívoknak a középosztályként meghatározható választói rétegen belül 30 pontos támogatottsági előnyük volt a Munkáspárttal szemben, a Munkáspárt viszont 10 százalékponttal vezetett a toryk előtt a munkásosztályon belül.
A YouGov szakértője szerint azonban az elmúlt évtizedekben végbement politikai átrendeződések miatt ez ma már történelem: az osztálybeli hovatartozás nem árul el sokkal többet egy-egy választópolgár pártpreferenciájáról, mint például a horoszkópja, vagy a tenyérjóslás. A június 8-ára kiírt előrehozott választások kampányának jelenlegi szakaszában a konzervatívok a középosztályon belül 22 százalékpontos, a munkásosztálybelinek tekinthető választók körében 17 százalékpontos támogatottsági előnyben járnak a Munkáspárt előtt.
Chris Curtis szerint mára a választóvonalak nem az „osztályok”, hanem a demográfiai korcsoportok között húzódnak.
A YouGov vezető szakértője kimutatta: a 18-24 éves korosztályon belül a Labour 19 százalékpontos támogatottsági előnyt élvez, a 65 évesek körében ugyanakkor a konzervatívok 49 százalékpontos fölényben vannak.
A cég modellszámításai szerint az „átbillenési kor”, amely felett a választók nagyobb valószínűséggel voksolnak a Konzervatív Pártra, mint a Munkáspártra, 34 év.
A közvélemény-kutató kiszámolta azt is, hogy a választók életkorának minden tíz évnyi előrehaladtával hozzávetőleg 8 százalékponttal növekszik az esélye annak, hogy a konzervatívokra adják voksukat, és 6 százalékponttal csökken annak a valószínűsége, hogy a Munkáspártra szavaznak.
Mindez kétszeresen hátrányos a Munkáspárt számára az idősödő brit társadalomban, mivel az életkor jelentősen meghatározza a részvételi hajlandóságot is: az idősebb választók sokkal nagyobb eséllyel mennek el szavazni, mint a fiatalok – hangsúlyozza a YouGov kutatási igazgatója.
A generációs ellentét már a brit EU-tagságról tavaly júniusban tartott népszavazás korosztályok szerint lebontott eredményeiben is élesen megmutatkozott. A YouGov nem sokkal a referendum után elvégzett vizsgálatában kimutatta, hogy a 18-24 év közöttiek 71 százaléka a bennmaradásra, a 65 éven felüliek 64 százaléka a kilépésre voksolt. Országos átlagban végül a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,2 százalékos többségbe.