Az építkezés üzenete az, hogy a segítség nem ismer nemzetiségi vagy felekezeti különbözőségeket – tette hozzá.
A ferencesek ezt a békét akarják megőrizni, és a magyar kormány ebben akar nekik segíteni, hiszen Magyarországnak sem mindegy, hogy Közép-Európában és a közvetlen közelünkben lévő balkáni területeken milyen életviszonyok vannak, és az itt élő nemzetek békében élnek-e, vagy a délszláv háborúhoz hasonlóan ismét konfliktusba keverednek egymással – mondta Soltész Miklós.
Bosznia-Hercegovina-szerte a ferenceseknek óriási szerepük van a béketeremtésben – mutatott rá Soltész Miklós.
Az ország múltjának ismeretében tudható, hogy milyen vékony jégen járnak a szerzetesek, hiszen nagyon nehéz megtartani a békét az országban élő három fő nemzetiség, a bosnyák, a horvát és a szerb között. A béke megőrzése volt a cél akkor is, amikor kollégiumot alapítottak Mostarban – tette hozzá.
Soltész Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy Mostarban két egyetem van, a ferences rendi szerzetesek pedig felajánlották, hogy a szegény családokból származó fiatalok – legyenek muszlim bosnyákok, ortodox szerbek vagy katolikus horvátok – nagyon olcsón kaphatnak szállást a kollégiumban.
A kollégium újonnan átadott emeletén a magyar zászló színeit viselő köszönőtáblát állítottak, amelyet az ott tanuló leendő értelmiségiek folyamatosan látnak majd, és tisztában lesznek a magyar állam segítőkészségével, ezt a tapasztalatot pedig a későbbiekben tovább tudják adni – mondta az államtitkár.
A kollégiumban egy megállapodásnak köszönhetően az alig 30 kilométerre fekvő Medjugorjéba tartó zarándokok is meg tudnak szállni. Már a szerda esti átadó ünnepségen is részt vett ötszáz magyar zarándok, aki Medjugorjéba tartott.
A kollégium építését az utóbbi három évben három ütemben összesen 29 millió forinttal támogatta a magyar kormány – tette hozzá az államtitkár. Mint mondta, két évvel ezelőtt a támogatásból a konyhát és az étkezőt építették meg. A ferencesek ennek a támogatásnak köszönhetően tudták felállítani népkonyhájukat, amellyel a rászorulókat segítik.