Több mint tízezer marosvásárhelyi magyart várnak az urnákhoz vasárnap: a regisztrált szavazók előválasztáson dönthetik el, ki legyen a helyi magyarság polgármesterjelöltje a 2016 nyarán esedékes önkormányzati választásokon. A határon túli városok közül Marosvásárhelyen él a legnagyobb, mintegy 58 ezer fős magyar közösség, amely a 2011-es népszámláláson az összlakosság 43 százalékát tette ki.
Most először tartanak Erdélyben olyan előválasztást, amelyen a magyar pártok és civilszervezetek jelöltjei mérkőzhetnek meg egymással. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt megállapodása szerint valamennyi párt az előválasztást megnyerő jelölt mögé sorakozik majd fel az önkormányzati választáson. A pártok egybecsengő álláspontja szerint ugyanis csak a magyarság közös jelöltje válthatja le tisztségéből a várost 2000 óta vezető Dorin Florea polgármestert.
A megméretésre Soós Zoltán, az RMDSZ városi önkormányzati képviselője, a Maros Megyei Múzeum igazgatója, Portik Vilmos kommunikációs szakember, az EMNP Maros megyei szervezetének elnöke, valamint Barabás Miklós tanár, a marosvásárhelyi kétnyelvű utcanévtáblákért küzdő civil aktivista jelöltette magát. Valamennyien több mint 1350 támogató aláírást gyűjtöttek össze.
A korábban magyar többségű városban a magyarság az 1990-es etnikai konfliktus által gerjesztett kivándorlási hullám nyomán került kisebbségbe, írta a távirati iroda. Az Erdélyi Napló a jelöltekkel készített minapi interjújában Barabás Miklós úgy fogalmazott: „El kell végre készíteni azt a hosszú távú stratégiát, amivel a marosvásárhelyi magyarság további térvesztését képesek vagyunk megállítani, illetve vissza tudjuk szerezni elveszített pozícióját. Célom, hogy szülővárosomban a közösségem ne diszkriminált, megtűrt közösségként élje mindennapjait, hanem a románsággal egyenlő félként”. – Közösségileg kell elérnünk azt, hogy a nagyvállalatoknál ne etnikai kritériumok szerint alkalmazzák a munkavállalókat. Van, ahol konkrét intézkedésekkel tud segíteni az önkormányzat, de van, ahol csak az öntudatára ébredő, cselekvő és magabiztos közösség tud változást előidézni – említett konkrét példát Portik Vilmos. Soós Zoltán kijelentette: meg fogja oldani, hogy 90 napon belül minden utcának kétnyelvű táblája legyen a városban. – Kétnyelvűvé kell tenni az ügyintézést is – hangsúlyozta.