A liége-i terrorcselekmény elkövetője már a támadás előtti napon véghezvitt egy gyilkosságot: egykori rabtársát ölte meg a belgiumi Marche-en-Famenne településen keddre virradóra – közölte tegnap Jan Jambon belga belügyminiszter, aki sajtóértekezletén arról is beszámolt: nincs jele annak, hogy a 31 éves Benjamin Hermann valamilyen hálózat tagja lenne, vagy valakitől utasítást kapott volna a merénylet elkövetésére.
Ennek ellenére tegnap az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára a támadást.
Mint ismert, Hermann kedd reggel Liége központjában támadt rá két rendőrnőre, elvette az egyikük pisztolyát, majd agyonlőtte az egyenruhásokat. A férfi ezután egy járókelővel is végzett, majd egy közeli iskolában akart megbújni, ahol túszul ejtett egy takarítónőt. A kiérkező kommandósok lelőtték az Allah akbar!-t (Allah hatalmas) kiáltó támadót.
Hermann hétfő reggel kapott engedélyt a börtönből való ideiglenes eltávozásra, ahová kedden vissza kellett volna térnie. A férfi tinédzserkora óta több alkalommal is rács mögé került drogügyek és különböző erőszakcselekmények miatt, de eddig nem mutatta az iszlamista radikalizáció jeleit. Koen Geens belga igazságügyi miniszter tegnap megvédte a terrorista ideiglenes szabadon engedésére vonatkozó döntést.
![](https://magyaridok.hu/wp-content/uploads/2018/05/08belgiumReu-780x544.jpg)
Kollégáikra emlékeznek a belga rendőrök
Fotó: Reuters
Mint fogalmazott, az elengedhetetlen volt ahhoz, hogy felkészítse Hermannt a 2020-as végső szabadulásra. A támadás indítékát továbbra is hivatalosan vizsgálják.
– Vannak jelei annak, hogy az elkövető a börtönben radikalizálódott, de továbbra is kérdéses, hogy ez vezetett volna a támadáshoz – mondta Jan Jambon.
Tegnap Németországban történt késes támadás egy vonaton, az elkövetőt a rendőrség lelőtte – jelentette a Bild című német lap. A merénylő egy kiérkező rendőrnőt súlyosan megsebesített.
Het Nieuwsblad
A belga rendőrök érdekvédelmi szervezete konzultációt indított a brüsszeli belügyminisztériummal a liége-i támadás miatt. A holland nyelvű belga napilap cikkéből kiderült: a Belgiumban szolgálatot teljesítő egyenruhások körében egyre nagyobb az elégedetlenség, a vezetőik pedig szeretnék, ha a polgárok biztonságáért felelős alkalmazottak a jelenleginél nagyobb biztonságban végezhetnék a feladatukat. – A rendőrökkel szembeni erőszak mértéke évek óta súlyosbodik, ők pedig lassan nevetség tárgyává válnak – idézte a lap az érdekvédelmi szervezet vezetőjét, aki azt is elmondta: soha nem kapott még annyi bíráló üzenetet, mint a liége-i terrorcselekményt követően. Mint közölte, az üzenet egyértelmű: a lakosság azt szeretné, ha a már bevett körmondatok hangoztatása helyett a hatóságok végre tennének valamit.