Ha nem történnek változások Gibraltárt illetően, Spanyolország nem szavazza meg a brexitalkut – kelt ki magából tegnap egy madridi gazdasági fórumon az egyébként EU-párti spanyol miniszterelnök.
– Amennyiben ez a megállapodás azt jelenti, hogy valaki nem végezte jól a munkáját Brüsszelben – fogalmazott Pedro Sánchez. A szocialista kormányfő azt akarja: az EU és a britek közötti jövőbeli tárgyalások ne térjenek ki Gibraltár státusára, hanem azt Madrid és London külön tárgyalja meg – ahogy arról korábban megállapodtak.

A brit korona alá tartozó területet rengeteg szál fűzi az EU-hoz
Fotó: Reuters
A Spanyolország déli csücskén fekvő városállam 1713 óta a brit korona alá tartozik. A szikla Nagy-Britannia uniós kiválása kapcsán újra feszültséget szült a két állam között.
Felvetődött, hogy a brexit során a spanyoloknak lehetősége nyílik arra, hogy jobb alkupozícióban követeljék vissza a városállamot. A volt jobboldali miniszterelnök, Mariano Rajoy azt javasolta, Gibraltár kerüljön közös brit–spanyol fennhatóság alá, hogy a terület megtarthassa hozzáférését a belső uniós piachoz.
A szocialista kormány ugyanakkor az elmúlt hónapok során jelezte: nem használja a brexittárgyalásokat a félsziget visszakövetelésére, ám nem mond le történelmi követeléséről Gibraltárral kapcsolatban.
A kilépési tárgyalások során Spanyolország – ahogy Írország és Ciprus is – különálló tárgyalásokat kért a britektől a határkérdésekkel kapcsolatosan. A madridi vezetés ugyanis több ponton aggódott a félsziget EU-tól való elszakadása kapcsán: egyrészt kérdéses volt annak a 12 ezer spanyol állampolgárnak a sorsa, akik – az automatizált személyiigazolvány-ellenőrzés segítségével – naponta járnak át dolgozni a brit tengeren túli területre.
Másrészt problémát jelenthet az olcsó dohány átcsempészése Spanyolországba, illetve a spanyoloknál működő cégek gibraltári bejegyzése.
A szocialisták néhány hete elégedettségüket fejezték ki, miután a két kormány rögzítette a jövőbeli kapcsolatok alapelveit.
Többek között megegyezés született az állampolgári jogok, a környezetvédelem, a vámügy, illetve a dohánycsempészet elleni küzdelem kapcsán. Josep Borrell külügyminiszter azonban hétfőn jelezte: a brexitmegállapodás nem tisztázta, hogy ezek bilaterális tárgyalások lesznek-e.
Az EU-tagállamok vezetői vasárnap szavaznak a megállapodásról. – Nem maradt sok idő. Megoldásnak kell születnie vasárnap előtt, vagy nem lesz találkozó – mondta a miniszter Brüsszelben.
A stratégiai helyen fekvő, mindössze 6,5 négyzetkilométeres terület feletti londoni felségjogot a spanyol kormányok többször is megkérdőjelezték. Gibraltár egyébként külön kormánnyal és parlamenttel rendelkezik, legutóbb egy 2002-es népszavazás során a választópolgárok 99 százaléka elutasította, hogy London és Madrid osztozzon a terület feletti hatalomban.
Az EU-ból való kilépést egyébként a gibraltáriak 90 százaléka utasította el.