Kulcsfontosságú lehet a szíriai lázadók által ellenőrzött utolsó város, Idlíb szempontjából az a mai csúcstalálkozó, amelyet Teheránban rendeznek meg Hasszán Róháni iráni elnök, Recep Tayyip Erdogan török elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök részvételével.
A hivatalos retorika szerint az asztanai béketárgyalások égisze alatt sorra kerülő találkozó célja, hogy végre véget vessenek az erőszaknak a több mint hét éve polgárháború sújtotta közel-keleti országban, a probléma politikai megoldása azonban nem lesz ilyen egyszerű, hiszen ellentétes érdekű felek ülnek ma egy asztalhoz: Törökország ugyanis a szíriai lázadók egyik fő támogatója, éppen ezért hetek óta – az Egyesült Államokkal egyetértésben – komoly erőfeszítéseket folytat a szíriai kormány idlíbi offenzívájának elhárítására, Oroszország és Irán ugyanakkor Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányának szövetségese.
A Hürriyet török hírportál szerint a török határtól nem messze található városban és környékén a Haját Tahrír as-Sám szélsőséges iszlamista ernyőszervezet rendezkedett be, emellett azonban 3,5 millió civil is a térségben tartózkodik. Sajtóinformációk szerint szerda éjjel óta tömegek menekültek el a városból, tartva a szíriai kormány újabb offenzívájától.

Rögtönzött maszkokkal készülnek Idlíbben a vegyi támadásra
Fotó: REUTERS/Khalil Ashawi
Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai megbízottja arra figyelmeztetett a minap, hogy tízezer al-Kaida-harcos jelenléte a városban még nem igazol egy olyan támadást Idlíb ellen, amelynek során hárommillió polgári lakos élete kerülhet veszélybe, az orosz harci gépek támogatását élvező szíriai erők azonban megállíthatatlanul haladnak afelé, hogy visszafoglalják az utolsó olyan területet Szíriában, amelyet még ellenzéki erők uralnak.
A nemzetközi jogvédő szervezetek tehát humanitárius katasztrófától tartanak: Donald Trump amerikai elnök a minap Twitter-bejegyzésben üzente meg a szíriai elnöknek, illetve szövetségeseinek, hogy semmiképp se indítsanak egy újabb meggondolatlan támadást, azonban úgy tűnik, az Idlíbben tartózkodó civilek sorsa az orosz, az iráni és a török elnök kezében van.
A Háárec című izraeli lap tegnapi beszámolója szerint a nyugat-szíriai város lakossága már készül az offenzívára: bunkereket ásnak és élelmet raktároznak, emellett pedig minden szülő igyekszik maszkokat szerezni legalább a gyermekek részére, hogy több esélyük legyen egy esetleges vegyifegyver- támadás túlélésére.
A Le Figaro című francia konzervatív napilap ugyanakkor tegnap arról számolt be: amennyiben a szíriai kormány vegyi fegyvereket vetne be Idlíb lakossága ellen, akkor Franciaország felkészült arra, hogy közbelépjen, és katonai akciót hajtson végre Aszad hadserege ellen. Francois Lecointre, a fegyveres erők vezetője a francia sajtóforrások szerint azt mondta, feltehetően november végére Irakban és Szíriában is sikerül teljesen felszámolni az Iszlám Állam dzsihadista csoport még megmaradt erőit.