A szimbolikus lépést, amellyel Olaszország igyekszik nagyobb befolyást szerezni az észak-afrikai országban, a napokban jelentette be az olasz külügyminisztérium. A római kormány nagykövete tegnap rögtön munkába állt, miután bemutatta megbízólevelét az ENSZ által legitimnek elismert, Tripoli székhelyű vezetésnek. Líbiából migránsok ezrei keltek útra az olasz szigetek irányába az utóbbi hónapokban, ezért is különösen fontos a diplomáciai jelenlét növelése. A nagykövetség újranyitását több magas rangú tárgyalás is megelőzte. A tripoli kormány első embere hétfőn fogadta hivatalában Marco Minniti olasz belügyminisztert. A találkozón megegyeztek a biztonsági együttműködések, a terrorizmus elleni harc és az embercsempészettel szembeni fellépés fokozásáról. Az előzetes tervek szerint a líbiai olasz nagykövetség jelentős szerepet fog játszani az együttműködésben. Az olasz jelenlét növelésének még nagyobb hangsúlyt ad, hogy Róma vezeti az Európai Unió Sophia kódnevű földközi-tengeri misszióját, amelynek célja az EU-ba irányuló embercsempészet felszámolása. Ennek érdekében tengeri útvonalak ellenőrzése mellett tavaly októbertől kiképzőprogram indult a líbiai parti őrség felkészítésére.

A hadsereg illegális menekülőket fordít vissza Tripolinál. A legtöbb nyugati diplomáciai képviselet kiköltözött a veszélyes országból
A nagykövetség újbóli megnyitása ugyanakkor komoly kockázatokat hordoz a líbiai biztonsági helyzet miatt. Az olasz diplomaták 2015-ben épp a kiújuló harcok miatt hagyták el az észak-afrikai országot. Bár a nyílt konfliktus kitörésének veszélye rövidtávon csekélynek mondható, az ország nagy részén tapasztalható anarchikus viszonyok miatt Líbia a világ legveszélyesebb országai közé tartozik. A tripoli vezetéssel diplomáciai kapcsolatban álló nyugati államok diplomáciai képviseletei, így a magyar misszió is a szomszédos, jóval biztonságosabb Tunéziából látja el feladatát, tudatta lapunkkal a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A tárca közlése szerint a magyar szakértők folyamatosan értékelik az általános líbiai, és különösképpen a tripoli biztonsági helyzetet. A magyar nagykövet visszatérése csak a jelenlegi viszonyokban történő pozitív változás esetén kerülhet napirendre, válaszolták érdeklődésünkre.
Az észak-afrikai biztonsági helyzet közvetlen és azonnali hatással van kontinensünk biztonsági helyzetére, ezért Európának, és benne Magyarországnak is határozott érdeke, hogy béke és stabilitás uralkodjon a Földközi-tenger déli régiójában, jelentette ki Szijjártó Péter, magyar külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek adott telefonos interjújában tegnap az algériai fővárosból. A tárcavezető kiemelte, hogy ha ez nem sikerül, bevándorlók újabb hulláma érkezhet Európába. Szijjártó szerint Algéria egyetért a magyar állásponttal, és igazi partner a migrációs nyomás féken tartásában.