A román vádhatóság tavaly novemberben emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával kezdte újra a bűnügyi vizsgálatot az ügyben. Az új lökést az adta, hogy a forradalmárokat tömörítő bukaresti December 21. Egyesület több tagja pert nyert Románia ellen, az Emberi Jogok Európai Bírósága azért marasztalta el Romániát, mert az ország nem szolgáltatott igazságot a forradalom sebesültjeinek és a halálos áldozatok hozzátartozóinak.
A bukaresti, a kolozsvári és iasi egyetemek jogi karainak közreműködésével végzett vizsgálat kiderítette, hogy a Ceausescu-házaspár elmenekülését követően 1989 decemberében nem keletkezett hatalmi vákuum. A tanúkihallgatások, katonai és civil levéltári anyagok, korabeli videófelvételek áttanulmányozása nyomán azonosították, kik alkották azt a politikai-katonai parancsnokságot, amely rövid időn belül átvette a hatalmat az országban.
Az ügyészek szerint a tettesek előre kidolgozott terv alapján igyekeztek polgárháború látszatát kelteni az új vezetők hatalomra juttatása és legitimálása érdekében. Bizonyítékok igazolják, miként tartották fenn a lakosság félelemérzetét a televízió és a rádió bevonásával, ellentmondásos katonai parancsok kiadásával. Kiderült az is, hogy Románia már 1987-ben kétfajta katonai lövésutánzót – gyalogsági fegyverlövést torkolati tűzzel imitáló berendezéseket és ejtőernyős deszantot imitáló berendezést – importált, amelyekkel pánikot keltettek az emberek körében.
Különböző diverziós eszközökkel folyamatosan nyomást gyakoroltak annak a targovistei katonai egységnek a vezetőire is, akik a diktátor házaspárt fogva tartották, a legfelsőbb katonai körökből érkező parancsok sürgették Ceausescuék kivégzését. A december 25-i kivégzésükig három merényletkísérlet is történt a két fogva tartott személy ellen, állítják az ügyészek.
A vizsgálat során azonosították annak a pánikkeltő hangnak a forrását is, amely az 1989. december 21-ére összehívott, a december 16-a óta zajló temesvári események nyilvános elítélését célzó nagygyűlésen megakasztotta Nicolae Ceausescu beszédét, és más elemekkel együtt hozzájárult a bukaresti tüntetések kirobbanásához.
Az ügyészségi bejelentéstől vélhetően nem teljesen függetlenül idén várhatóan nemcsak a szokványos módon, az áldozatok előtti főhajtással, történelmi előadásokkal emlékezik a romániai közvélemény a „forradalomra”, a diktátorpár menekülésének évfordulójára.
A Facebookon nagy visszhangot kiváltó szervezkedés zajlik, a Dragnea futása elnevezésű akció részeként a történelem „újraírását” tervezik.
– Az államhatalmat kleptokraták kaparintották meg. Többnapos demonstráció után, 2017. december 22-én a tüntetők „békésen” áttörik a csendőrkordont, és behatolnak a parlamentbe…
A tömegtől és a számonkéréstől való félelmében Liviu Dragnea (a jelenleg kormányzó szociáldemokraták elnöke – a szerk.) megpróbálja titokban elhagyni az országot, de a határon elfogják – áll többek között a tervezett akció leírásában.