A CBOS havonta végez a menekültek befogadása iránti hajlandóságot vizsgáló felmérést, a legújabbat az európai uniós tagállamok vezetőinek pénteki pozsonyi informális értekezlete előtt néhány nappal tették közzé. Az augusztusban gyűjtött adatokat feldolgozó friss felmérés szerint 5 ponttal – 58 százalékra – nőtt azok száma, akik ellenzik a háborúk sújtotta területekről érkező menekültek befogadását.
A kérdésfeltevés nem konkretizálta az esetleg befogadandó migránsok származási országait. Mindazonáltal a felmérés szerzői úgy értékelték, hogy a válaszra azok a nyugat-európai terrortámadások is hatással voltak, amelyek a nyáron történtek.
Arra a kérdésre, hogy Lengyelországnak át kellene-e vennie közel-keleti és észak-afrikai menekülteket más EU-tagországoktól, 69 százalék nemmel válaszolt. Közülük 79 százalék a lehetséges terrorveszéllyel indokolta álláspontját.
Az átvállalást leginkább az ellenzéki Nowoczesna (Modern) támogatói helyeslik (a pártra szavazók 57 százaléka nyilatkozott így), de sokan vannak köztük a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) szavazói is (46 százalék).
A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) szavazótáborából 17 százalék támogatja az átirányítást, az ellenzéki jobboldali Kukiz´15 tömörülés szavazói közül pedig csak 13 százalék helyeselné azt.
A CBOS szerint az előző felméréshez képest 3 százalékkal apadt az ukránok befogadása iránti hajlandóság is, amelyet júliusban még a lengyelek 57 százaléka mutatott.