Európa egyik legszigorúbb abortusztörvénynek nevezik szakértők a jelenlegi lengyel jogszabályt, a parlament pedig arról kezdett tegnap vitát, hogy szigorítsa vagy enyhítse-e azt.
Míg a tavaly hatalomra került nemzeti-konzervatív párt, a Jog és Igazságosság vezetői támogatják az abortusz tilalmát, a közvélemény nem kíván változtatni a jelenlegi törvénykezésen: friss felmérések szerint 42 százalékuk, vagyis a többség támogatja az érvényben lévő szabályokat. Az 1993-ban hozott törvény szerint tilos megszakítani a terhességet, kivételt a nemi erőszak, a vérfertőzés és a veszélyeztetett terhesség jelent, illetve ha a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett. A törvény szigorítását a megkérdezettek 14 százaléka tartja kívánatosnak, írja az MTI.
A parlament elé beterjesztett törvénymódosítások egyike is erre törekszik, a szigorításra: csak abban az esetben engedné az abortuszt, ha az anya élete veszélyben van, a törvényszegőket pedig kettőtől öt évig terjedő szabadságvesztésre ítélnék. A javaslat értelmében az édesanyák is börtönbe kerülhetnek.

Az enyhítés mellett tüntetnek Varsóban
A teljes abortusztilalommal egyenlő szigorítást egy életvédő szervezet terjesztette be, miután több mint 450 ezer támogató aláírást gyűjtött.
Kezdeményezésük óriási felháborodást váltott ki. Nőjogi szervezetek felhívták a figyelmet, hogy a mostani szigorú szabályok miatt is mindössze kétezer abortuszt végeztek el törvényesen, 100 ezret viszont illegálisan vagy külföldön. A szigorítását célzó javaslatot ezért egy abortuszpárti petícióval vették célba liberális civil szervezetek, amelyek több mint 215 ezer aláírást gyűjtöttek.
Eszerint a terhesség 12. hetéig minden megszorítás nélkül engedélyezné az abortuszt, az ennél idősebb magzatok esetében az abortusz a jelenlegi kivételek esetében lenne megengedett.
Pártvélemények
A két törvényjavaslatról tegnap este tartottak vitát. Előtte a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform határozatjavaslatát vitatták meg bizottsági szinten. A javaslat a jelenlegi törvény megőrzése mellett áll ki. Az abortusztörvényről szóló szavazásnál a pártok nem rendelnek el szavazási fegyelmet. Az eddigi képviselői nyilatkozatokból kitűnik, hogy a vélemények az egyes pártokon belül is megoszlanak, de mindegyik pártban vannak olyanok, akik a jelenlegi törvény fenntartásának hívei, beleértve a kormányzó Jog és Igazságosságot is.