„Nem hiszem, hogy Franciaország a felelős Vel d’Hiv-ért” – jelentette ki a politikus egy interjúban arra célozva, hogy 1942 júliusában 13 ezer zsidót gyűjtött be a francia rendőrség a párizsi Velodrome d’Hiver nevű stadionba, ahonnan náci haláltáborokba deportálták őket.
„Úgy vélem, hogy voltak felelősök, azok, akik hatalmon voltak akkoriban, de nem Franciaország” – mondta Marine Le Pen.
Az izraeli külügyminisztérium a közösségi médiában utasította vissza Le Pen kijelentését.
„Ez a kijelentés ellentétes a történelmi tényekkel, ahogyan azt korábbi francia államfők is kinyilvánították” – húzta alá a zsidó állam külügyminisztériuma.
A francia történelem egyik legsötétebb korszakában, a náci Németországgal kollaboráló francia Vichy-rendszer alatt összesen mintegy 76 ezer deportált francia zsidót gyilkoltak meg haláltáborokban, és a történtek ma is vitát kavarnak a francia társadalomban.
Francois Hollande francia köztársasági elnök 2012-ben úgy emlékezett meg az 1942-es deportálásokról, hogy az „Franciaországban, Franciaország által elkövetett bűncselekmény” volt. Korábban, 1995-ben Jacques Chirac akkori elnök bocsánatot kért a történtek miatt a francia zsidó közösségtől.
Marine Le Pen kijelentése visszaüthet az elnökválasztási kampányban, amelynek ő az esélyese az első fordulóban, de a másodikban valószínűleg veszíteni fog. A kommentárját máris bírálta fő vetélytársa, a függetlenként induló Emmanuel Macron, és emlékeztetett arra, hogy Marine Le Pen édesapja Jean-Marie Le Pen szélsőjobboldali politikus, akit a bíróság többször is elítélt antiszemita és rasszista nyilatkozatai miatt.
Marine Le Pent más francia elnökjelöltek és az izraeli külügyminisztérium is bírálta kijelentéséért.