Az Egyesült Államok kitiltott tizenöt kubai diplomatát, válaszul arra, hogy Havanna nem tudta megvédeni az amerikai diplomatákat a feltételezett hangtámadásokkal szemben. „A döntés azért született, mert Kuba képtelen volt megfelelő lépéseket tenni azért, hogy megóvja a diplomatáinkat, pedig arra az ENSZ bécsi konvenciója kötelezi” – fogalmazott Rex Tillerson amerikai külügyminiszter kedden.
A Havannában tartózkodó diplomaták 2016 óta jelentettek különböző tüneteket, többek között hallássérülést, szédülést, hányingert és enyhe agyi traumát. A több mint húsz embert érintő sérülésekkel kapcsolatban még semmi sem tisztázott. „Nem ismerjük az eszközöket, a módszereket és hogy hogyan hajtották végre a támadásokat” – fogalmazott Tillerson. Korábban a konzulátuson elhelyezett titokzatos hangfegyverekről szóltak a hírek, de egy meghibásodott kémeszköz gyanúja is felröppent már. Azt is felvetették, hogy az USA–Kuba kapcsolat javulását nehezményező Oroszország, Venezuela vagy Észak-Korea állhat a támadások mögött. Az amerikai, kubai és kanadai hatóságok most együtt folytatnak nyomozást Havannában.

Castro-ellenes tüntető a floridai Miamiban. A karibiak mindig is megosztották az amerikai lakosságot
Raúl Castro kubai elnök elutasította a vádat, hogy Kubának köze lenne a sérülésekhez. Sőt mi több, a kubai diplomácia most az USA-ra gyanakodik, bizonyítékok hiányában a sérülések tényét is megkérdőjelezi. „Alaptalan, elfogadhatatlan döntés” – idézik a kubai lapok Bruno Rodríguez külügyminiszter szavait a kitiltások kapcsán. „Az Egyesült Államok meggondolatlanul, helytelenül és alaptalanul reagált. Bizonyítékok nélkül hivatkozott olyan tényekre, amelyekben a mi országunknak nincs semmilyen felelőssége” – írta a Juventud Rebelde kubai lap.
A vizsgálatot folytató kubai szakértői bizottság arról beszélt: a legnagyobb akadály az ügy tisztázásában, hogy a szigetországban az orvosoknak nem engedtek közvetlen hozzáférést a sérültekhez. A kubai média szerint a vizsgálatot lefolytató amerikai orvosok pedig késlekedtek a bizonyítékok továbbításával, illetve azok valódiságának igazolásával.
A döntés egy héttel azt követően született, hogy az Egyesült Államok visszahívta a Havannában tartózkodó diplomatáinak csaknem felét. A kubai diplomatáknak most egy hetük van elhagyni az USA-t. Kérdés, hogy mindezek után merre tart a két ország kapcsolata, amely az Obama-adminisztráció alatt a közeledés irányába indult el. Rex Tillerson külügyminiszter a múlt héten úgy fogalmazott: „folytatjuk a diplomáciai kapcsolatot Kubával és a nyomozást a sérülésekkel kapcsolatban”. A szigetország is a kapcsolat normalizálásán dolgozik a vádak ellenére.
„Kuba bátorítja az együttműködés folytatását annak érdekében, hogy a két ország folytassa a nyomozást és tisztázza a történteket” – fogalmazott a kubai diplomácia.